Dijital teknolojinin çağdaş Türk plastik sanatlarına etkileri
The effects of digital tecnology on contemporary Turkish plastic arts
  1. Tez No: 603155
  2. Yazar: NURİYE BELGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT GERMEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dijital teknoloji ve sanat ilişkisi irdelenerek, teknolojik gelişmelerin Türk plastik sanatlarına yansıması araştırılmış ve değerlendirilmiştir. Modern dönemle teknolojinin olanaklarının sanatın içine daha çok girdiği, bazen de teknolojik yanın ağırlık kazanarak sanat yapıtındaki estetik değere baskın geldiği görülmektedir. 19. yüzyıldan başlayarak, fotoğrafın sanatın süreçlerinde artarak yer edinmesi, fotoğrafla ilintili çeşitli baskı tekniklerinin; serigrafi, foto gravür, ofset, fotokopi, son olarak da dijital baskı ve dijital sanatın gelişimi sanat algımızda köklü değişimler yaratmıştır. Bu durum, yaratıcılık ve düşünsellik açısında eleştirel bir yaklaşımı da beraberinde getirmiştir. Eser metni niteliği taşıyan bu çalışmada Çağdaş Türk Plastik Sanatlarındaki dijital uygulamalar teknoloji unsurlarıyla birlikte ele alınmış, sanatçılar ve eserlerle ilgili örnekler verilmiştir. Ayrıca Dijital sanata yönelik eleştirel bakış şekli irdelenmiştir. Teknolojik ilerlemeyle ulaşılan yeni ifade olanaklarının, estetik biçim ve içerik oluşturmada yetkinleşen sanatçıların bulgularıyla dijital sanatın gelişimine, toplumda bilinirliğine ve yaygınlaşmasına alan açılmıştır. Yapılan uygulamalarla ilgili olan son bölümde de dijital ortamda oluşturulan tasarımların baskı resim tekniklerindeki yeri ve önemi açıklanıp, gerçekleştirilen baskı resim çalışmaları ile günümüzde dijitalleşme sürecinin ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between digital technology and art is analyzed, and the reflection of technologic development on Turkish plastic arts is researched and reviewed. It can be seen that the opportunity of modern technology gets involved with art by modern period, however; the technology becomes a crucial part of the art as aesthetics value of arts. The photography dominates on art process starting from the 19th century. Thus, the development of various printing techniques such as serigraphy, photogravure, offset printing, photocopy, digital printing, and digital arts related to photography changed the way we perceive art. This situation brought a judgmental approach to creativity and ideality perspective. This thesis work focuses on digital works which include technologies on Contemporary Turkish Plastic Arts, and it provides information regarding the artists and the artworks. Besides, the critical view which is for digital works is analyzed. The possibilities of new expression which comes through with technologic improvement, enable the development of digital art and its aesthetics and styles. It also creates awareness in society and helps to spread. The purpose of the last chapter is to underline the importance of digital design on lithographic techniques and introduce digitalization processes with existing lithographic works.