Osteoartrit progresyonunda kan ve diz eklem sıvısı mmp-13,tnf-alfa değerlerinin rolü ve diz fonksiyonları ile ilişkisi
- Tez No: 559565
- Danışmanlar: PROF. DR. B. ŞAFAK GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Diz protezi uygulanacak olan evre 3-4 bilateral gonartrozlu hastalarda ekstrasellüler matriks proteinlerinin yıkımını sağlayan matriks matelloproteinaz enzim değerlerinin TNFalfa ile korelasyonu ve lysholm diz fonksiyon skoru ile ilişkisinin araştırılması Gereç ve yöntemler: Çalışmamıza; radyolojik olarak saptanan bulguları evrelemek ıçın kullanılan Kellegren- Lawrence kriterlerine göre evre-3 (Birden fazla belirgin osteofıt, skleroz, eklem mesafesinde belirgin daralma ve olası kemik deformitesi) ve evre-4 (Büyük osteofıtler, eklem mesafesinde belirgin daralma, kemiklerde şiddetli skleroz ve kesin kemik deformitesi) diz osteoartritli 50 yaş üzeri olan, sistemik ve/veya lokal farmakolojik tedaviye cevap vermeyen eklem ağrısı olan, ileri derecede dejeneratif varus ve valgus deformitesi olan 50 hasta dahil edildi. Kellegren-Lawrence kriterlerine göre evre-1 (Eklem mesafesinde şüpheli daralma ve şüpheli osteofıtler) ve evre-2 (Belirgin osteofıt, eklem mesafesinde kuşkulu daralma) diz osteoartritli hastalar, yakında geçirilmiş veya mevcut diz sepsisi, kronik enfeksiyon, ekstensör mekanizma sorunu veya ileri derecede fonksiyon kaybı, kas güçsüzlüğüne bağlı rekürvatum deformitesi, ağrısız ve sorunsuz durumda diz artrotezi bulunan hastalar, tümöral hastalığı olan, romatizma! eklem hastalığı olan hastalar, nöropatik artropatili hastalar çalışmadan dışlandı. Çalışmaya aynı seansta turnike eşliğinde bilateral total diz artroplastisi uygulanan hastalar dahil edildi. Çalışmamıza dahil edilen hastalardan preoperatif dönemde üst ekstremiteden yaklaşık 3 cc venöz kan örneği alındı. 1500 devirde 1 O dakika santrifüj edilerek örneğin üzerindeki serum kısmı alındı ve -80 derecede tüm hasta örnekleri tamamlanana kadar saklandı. Ayrıca, intraoperatif olarak çalışmaya dahil edilen hastaların bilateral diz eklem sıvısından alınan eklem sıvısı örnekleri ayrı ayrı örnek numarası verilerek tüm örnekler tamamlanıncaya kadar -80 derecede saklandı. Tüm çalışma grubundaki hasta örnekleri tamamlanınca ELİSA yöntemiyle eş zamanlı olarak hastaların venöz kan örnekleri ve bilateral eklem sıvısı örneklerinden TNF- alfa (pro-inflamatuar sitokin) ve matriks metalloproteinaz-13 (MMP-13) seviyeleri belirlendi. Çalışmamızda preop ve postop Lysholm (Aksama, destek ihtiyacı, merdiven çıkma, çömelip kalkma, yürüme ve koşma esnasında insitabilite varlığı, şişlik, ağrı, uylukta atrofı gibi bulgular puanlandınldı) ve diz fonsiyon skorlarına bakıldı. Çalışmamızda hastalar 2 gruba ayrıldı. Grup-1 'de Kellegren- Lawrence kriterlerine göre evre-3,4 diz osteoartritli çalışmamıza dahil edilen 50 hastanın preoperatif dönemde, Lysholm diz fonksiyon skoru belirlendi, daha sonra preoperatif dönemdeki venöz kanda bakılan TNF-alfa ve intraoperatif her iki eklemden ayrı ayrı alınan eklem sıvısındaki TNF-alfa değerleri
Özet (Çeviri)
Objective: Which will be implemented stage osteoarthritic knee arthroplasty in patients with bilateral 3-4, allowing the destruction of the extracellular matrix protein matrix matelloproteinaz enzyme levels correlated with TNF-alpha, and to investigate the association with the Lysholm knee function score. Materials and methods: in our study, radiological fındings staging used to KellegrLawrence criteria, stage-3 (Multiple prominent osteophytes, sclerosis, joint space evident in the recession and possible bone deformity) and stage-4 (large osteophytes and joint space narrowing in the marked contraction in the bones, severe sclerosis and defınite deformity of bone) over 50 years with knee osteoarthritis, systemic and / or localjoint pain sufferers who do not respond to pharmacological treatment, severe degenerative varus and valgus deformity of 50 patients who were included. Kellegr-Lawrence criteria for phase-1 (Joint distance from the suspect contraction and questionable osteophytes) and stage-2 (pronounced osteophytes, joint space narrowing in the dubious contraction) with knee osteoarthritis patients, recent or current knee sepsis, chronic infection, extensor mechanism problems or advanced degree function loss, muscle weakness, depending on the recurvatum deformity, painless and hasslefree status of patients with knee artrotez tumoral disease, patients with rheumatic joint disease, neuropathic arthropathy patients were excluded from the study.Accompanied their way to work in the same session bilateral total knee arthroplasty patients were included. Of the patients included in our study of preoperative upper extremity venous blood samples were taken approximately 3 ml. Blood by centrifugation at 1500 rpm over 1 O minutes and the serum portion was complete at -80 ° C until all patient specimens were stored. Furthermore, of the patients included in the study intraoperatively bilateral knee joint synovial fluid from the sample fluid samples be numbered separately until completion of all samples were stored at -80. All patients in the study samples completed by ELISA simultaneously patient blood samples and bilateral synovial fluid samples TNF-alpha (pro-inflammatory cytokine) and matrix metalloproteinase-13 (MMP-13) levels were determined. in our study, preoperative and postoperative Lysholm (Setbacks, support needs, climbing stairs, squat, walking and running, insitabilit presence, swelling, pain, thigh atrophy, fındings were graded) and knee function when scores were measured. in our study, patients were divided into two groups. Group-1 Kellegr-Lawrence criteria grade-3, 4 with knee osteoarthritis, our study