Preterm eylemin erken tanısında Il-8'in prediktif değeri
- Tez No: 559566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. CAVİDAN GÜLERMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
AMAÇ Preterm eylemi başlatan faktörler kesin olarak bilinmese de enfeksiyonun uterin kontrasksiyonları başlatmakta önemli bir rol aldığı düşünülmüş ve yapılan çalışmalarda proinflamtuar sitokin olan IL-8 in diğer enfeksiyon markerlarına (m-CRP, sedim, lökosit) göre daha erken dönemde (ilk 24 saatte) yükseldiği saptanmıştır. Bu bilgiler ışığında IL-8'in preterm eylemde erken enfeksiyon markerı olarak kullanılıp kullanılamayacağının araştırılması ve rutin olarak kullandığımız enfeksiyon markerlarına göre erken dönemde yükseliyor olmasının preterm eylemi tetikleyen enfeksiyonun erken teşhisini sağlayıp sağlamayacağının değerlendirilmesi amaçlanmaktadır MATERYAL METOD 2010 yıllında Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesine preterm eylem tanısı ile kabul edilen 24-34. hafta arası 56 gebe ve 24-34 hafta arası 27 gebenin maternal serum IL-8, m-CRP, ESR ve WBC düzeylerini ölçmek için kan alındı. Bu örneklerden IL-8 ELIZA ile çalışıldı. Alt genital yolların enfeksiyonunu saptamak için tüm hastalardan serviko-vaginal kültür alındı. BULGULAR Çalışma grubunda ortalama IL-8 düzeyi (n=56); CX kültürü (-) olan hastalarda 17,96 ± 12,405pg/ml ve CX kültürü (+) olan hastalarda 18,20 ± 15,428pg/ml'ye karşı kontrol grubunda (n=27) 4,97 ± 2,856pg/ml olarak bulduk. Kontrol ve preterm eylem (PTL) grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur(p=0,000
Özet (Çeviri)
AIM Although the factors that initiate preterm activities are not known for certain, it was considered that the infection plays an important role in starting the contractions of the uterus and in the experiments conducted it was observed that IL-8 which is a pro-inflamatuar sitokin (m-CRP, sediment, leukosite) elevated at an earlier stage (the first 24 hours). In the light of this information, it should be investigated to see if IL-8 can be used or not as a early infection marker, and it should be evaluated to see if it can provide early diagnosis of the infection which triggers preterm labor which rises at an early stage. MATERIAL METHOD In 2010, blood was taken at the Dr. Zekai Tahir Burak Women's Health Training and Research Hospital from 56 pregnant women in their 24-34 weeks of pregnancy and admitted to the hospital for preterm labor diagnosis, and 27 pregnant women in their 24-34 weeks to check the levels of maternal serum II-8 m-CRP, ESR and WBC. IL-8 ELIZA was used in these samples. Cervico-vaginal culture was obtained from all the patients to determine the infection of subgenital paths. RESULTS In the working group, on an average we found IL-8 level (n=56), and in the patients with CX culture (-) 17,96+/-12,405pg/ml and in patients with CX culture (+) 18,20+15,428pg/ml and in the control group (=27) 4,97+2.856pg/ml. A meaningful difference, statistically, was found between the control and the preterm labor (PTL) group(p=0,000