Water as a tool of oppression: The case of the Israeli-Palestinian conflict
Bir baskı politikası olarak su: İsrail-Filistin çatışması örneği
- Tez No: 559569
- Danışmanlar: PROF. DR. ENSAR NİŞANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Küreselleşme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İşgal altındaki Filistin topraklarında İsrail 'toprak ve su ele geçirme" politikasıyla sadece milyonlarca Filistinlinin yaşam alanını fiziki olarak kısıtlamakla kalmamakta, bölge halkını susuzlukla karşı karşıya bırakacak müdahaleci ve yıkıcı politikalar izlemektedir. İsrail devletinin açıkça ilan ettiği siyasi önceliklerinden biri olan su kaynakları üzerindeki hakimiyet politikası, Filistin'deki işgalin sebebi, katalizörü ve nihai hedefi ve de Filistinliler için daha yıllarca devam edecek sıkıntıların baş sebebi olmaya devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı onlarca yıl süregelen İsrail-Filistin mücadelesinde su kaynakları üzerindeki paylaşım mücadelesinin önemini ortaya koymak ve doğal kaynakların devletlerarası süregelen çatışmalarda bir baskı aracı olarak kullanılmasını İsrail-Filistin mücadelesi örneğinde somutlaştırmaktır. Bu anlamda bu çalışma vaadedilmiş topraklardaki toprak mücadelesine yoğunlaşan çalışmaların aksine, bu mücadelenin arkasında bir su kaynaklarına hakimiyet amacı olduğunu vurgulayarak akademik bir katkıda bulunma amacı gütmektedir.
Özet (Çeviri)
Israeli state in the occupied Palestinian territories, does not only physically restricts the living space of millions of Palestinians with its seizure of land and water policy, but also pursues interventionist and destructive policies that will confront the people of the region with thirst. The policy of dominance over water resources, one of the publicly announced political priorities of the Israeli state, remains the cause, catalysator and ultimate goal of the occupation in Palestine, and the main cause of years of suffering for the Palestinians. The aim of this study is to reveal the importance of the struggle over shared water resources in the Israeli-Palestinian conflict that has been going on for decades, and to embody the use of natural resources as a means of oppression in the inter-state conflicts in the example of the Israeli-Palestinian conflict. In this sense, this study aims to make an academic contribution by emphasizing that there is a purpose of dominating the water resources, contrary to the studies focused on territorial rivalry in the promised land.