Mobbingin hemşirelerin iş doyumu üzerine etkisi: Bir meta-analiz çalışması
The impact of mobbing on the job saticfaction of nurses: A meta-analysis work
  1. Tez No: 559570
  2. Yazar: NERGİZ ARICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tarih boyu iş yaşamında görülen ancak son yıllarda işyerinde mobbing kavramıyla ifade edilen olgu tüm dünyada örgütler için önemli bir sorundur. Yaşamın diğer alanlarında olduğu kadar, çalışma hayatını da etkileyen teknolojik değişim, çalışanları psikolojik, sosyolojik, ekonomik ve fiziksel açıdan olumlu ve olumsuz şekillerde etkilemekte; monotonluk, yorgunluk, stres ve kaygı gibi çalışanların tutum, davranış ve ruhsal yapıları üzerinde önemli etkiler yaratabilmektedir. Günümüzde hem özel hem de kamu kurumlarında mobbing sık karşılaşılan sorunların başında gelmektedir. Mobbingin en yaygın görüldüğü sektörlerden birisi de sağlık sektörüdür. Hemşirelerin yaşadığı mobbing, kurban ve ailesinin fizyolojik, psikolojik ve sosyal sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. Buna ek olarak mobbing hem toplum hem de çalışılan kurumu olumsuz yönde etkilemektedir. Araştırma işyerinde mobbing olgusunun çalışan verimliliğini etkileyen en önemli faktörlerden biri olan iş doyumu üzerindeki etkisinin saptanması amacıyla hazırlanmıştır. Mobbingin hemşirelerin iş doyumu üzerine etkisini analiz etmeyi hedefleyen bu meta analiz çalışmasında, bu konuda yapılmış birbirinden bağımsız çalışmaların sonuçları birleştirilerek, elde edilen araştırma bulguları analiz edilmiştir. Sonuç olarak işyerinde mobbingin hemşirelerin iş doyumu üzerine negatif ve orta dereceli etkisi görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Mobbing, psikolojik şiddet, hemşirelik, meta analiz
Özet (Çeviri)
Group bullying, which is defined as“mobbing”in recent years, is a phenomenon explained as an important issue in work life for the whole organizations in the world. The technological changes affecting business life as other fields in life might have significant positive and negative impacts on people in terms of their psychological, sociological, economic and physical aspects and on their behavioural and mental structures such as monotomy, fatigue, stress and anxiety. Nowadays, mobbing is the most frequently encountered problem both in private and public institutions. One of the working areas that mobbing is commonly seen is the health sector. The mobbing that nurses have experienced leads to the physiological, psychological and social problems for the victim and his or her family. In addition to these, mobbing has negative impacts not only on society, but also on the organization where people work in a negative way. The research is carried out for the purpose of determining the impact of mobbing case on job satisfaction, which is one of the most important factors that influence the efficiency of workers in workplaces. The aim is to examine the impact of mobbing on the job satisfaction of nurses. The conclusions from related independent researches are compiled and the findings of these studies are analyzed in this meta-analysis work. As a result, mobbing occurs negative and moderate impacts on the job satisfaction of nurses. Key Words : Mobbing, violence, nursing, meta analysis