Hiperemezis gravidarum tanısı alan gebelerde tamamlayıcı ve alternatif tedavi kullanımının yaşam kalitesi üzerine etkisinin belirlenmesi
Identifying the effect of using complementary and alternative medicine on the life quality of pregnant women diagnosed with hyperemesis gravidarum
- Tez No: 559594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENA KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, Hiperemezis Gravidarum (HG) tanısı alan gebelerde Tamamlayıcı ve Alternatif Tedavi (TAT) kullanımının yaşam kalitesi üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Erken Gebelik Kliniği'nde 30 Ekim 2017-31 Temmuz 2018 tarihleri arasında HG tanısı ile yatışı yapılan 240 gebe oluşturmuştur. Veriler, Bireysel Bilgi Formu, Rhodes Bulantı ve Kusma İndeksi ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler, ki-kare testi, bağımsız gruplarda t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel anlamlılık değeri olarak p0.05).
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to identify the effect of using Complementary and Alternative Medicine (CAM) on the life quality of pregnant women diagnosed with hyperemesis gravidarum (HG). The population of the research comprises 240 pregnant women, who were hospitalized after being diagnosed with HG between 30th October 2017-31st July 2018 in Etlik Zübeyde Hanım Gynaecological Diseases Research and Training Hospital Early Pregnancy Clinic. Personal Information Form, Rhodes Index of Nausea and Vomiting and SF-36 Life Quality Scale were used for data collection. The data obtained in the research is analyzed using chi-square test, the independent t-test and one-way analysis of variance (ANOVA). Statistical significance value is (p0.05).