Sosyal yardımların istihdam ile ilişkisi: Türkiye örneği
The relationship between social benefits and employment: The case of Turkey
  1. Tez No: 559609
  2. Yazar: SEDANUR DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Economics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sosyal yardımların, yardım alan muhtaç bireylerde bağımlılık hissi oluşturduğuna ve kişilerin iş aramaktan vazgeçip, yardımlarla geçinmeyi bir alışkanlık haline dönüştürdüğüne yönelik yapılan eleştiriler, sosyal yardımların gerçekten işsizliğe neden olup olmadığını ve istihdam ile arasında ne yönde bir ilişkinin olduğu sorularını akıllara getirmiştir. Bu sorularla yola çıkılarak yapılan bu çalışmada, Türkiye'de sosyal yardımlar ile istihdam bağlantısına yönelik yapılan uygulamalar anlatılmış ve sosyal yardım ile istihdam arasındaki ilişkinin belirlenmesi yönünde Türkiye örneği için ampirik analizler yapılmıştır. 2005 ile 2018 yıllarını kapsayan aylık verilerle VAR, varyans ayrıştırma ve etki-tepki analizleri ile Granger ve Toda-Yamamoto nedensellik testleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, işgücüne katılım oranından sosyal yardımlara doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi varken, sosyal yardımlardan istihdama yönelik temel göstergelere doğru bir nedensellik yoktur.
Özet (Çeviri)
There are criticisms that social benefits create dependency feeling in needy individuals and cause receiving social benefits as a habit instead of doing regular work. These criticisms bring into question that whether social benefits are indeed causing unemployment and how a relationship between social benefits and employment. In this study, the implementations in Turkey for connection of between the employment and social benefits have been described and an empirical analysis is made for the determining the direction of the relationship between employment and social benefits. VAR analysis, variance decomposition and impulse-response analysis, Granger and Toda-Yamamoto causality tests were conducted with monthly data covering 2005 and 2018. According to the results, while there is a one-way causality relationship from labor force participation rate to social benefits, there is no causality relationship from social benefits to the basic indicators of employment.