Plastik sektöründe fine kinney metodu ile risk değerlendirmesi
Risk assessment with fine kinney method in plastic industry
  1. Tez No: 559611
  2. Yazar: YASEMİN YAMURLUKLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışması ile plastik sektörünün iş sağlığı ve güvenliği durumunun incelenmesi, sektörde iş kazalarına ve meslek hastalıklarına neden olabilecek tehlikelerin tespit edilmesi, bu tehlikelerin giderilmesi için çözüm önerileri getirilmesi ve bu sektörde kullanılabilecek bir risk değerlendirmesi metodunun uygulanması amaçlanmıştır. Bu amaçla seçilen bir plastik ambalaj üretim tesisinde Fine Kinney risk değerlendirmesi metodu kullanılarak iki aşamalı risk değerlendirmesi yapılmıştır. Risk değerlendirmesi sonucunda iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin toplam 121 adet risk tespit edilmiş, % 38 oranıyla mekanik etmenler kaynaklı risklerin ön plana çıktığı görülmüştür. Mekanik etmenler kaynaklı riskleri sırasıyla; kimyasal etmenler kaynaklı riskler, güvensiz davranış kaynaklı riskler, ergonomik etmenler kaynaklı riskler takip etmiştir. İşletmede mevcut durumda yapılan risk değerlendirmesi sonucu tespit edilen her bir risk için çözüm önerileri getirilmiş ve önerilerin uygulanması durumunda riskler tekrar derecelendirilmiştir. Karşılaştırmalı analizde tolerans gösterilemez ve yüksek seviyede risklerin seviyelerinin tamamen düşürüldüğü, önemli risklerin % 35 oranında düşürüldüğü, ikinci durumda risklerin % 88,4'ünün olası ve kabul edilebilir risk seviyelerinde kümelendiği tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Plastik Sektörü, Fine-Kinney, Risk Değerlendirmesi, ĠĢ Sağlığı ve Güvenliği
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the health and safety conditions of the plastics industry, to identify the hazards that can cause occupational accidents and occupational diseases in the sector, to propose solutions to eliminate these hazards and to apply a risk assessment method that can be used in this sector. For this purpose, a two-stage risk assessment was conducted using a Fine Kinney method in a selected plastic packaging plant. As a result of the risk assessment, a total of 121 risks related to occupational health and safety were identified, and the risks stemming from mechanical factors were found to be at the forefront with 38%. The risks of mechanical factors respectively followed by the risks from chemical factors, risks from insecure behavior and risks from ergonomic factors. Control measures were determined for each risk identified with the risk assessment at first situation and risk assessment was reperformed. In the comparative analysis, it was determined that very high and high level risks were completely lowered, significant risks were reduced by 35%, and in the secondary case, 88.4% of the risks were clustered at the possible and acceptable risk levels. Key Words : Plastic Sector, Fine-Kinney, Risk Assessment, Occupational Health and Safety