Plastik ürün imalatı yapan bir işletmede risklerin tespiti ve alınabilecek önlemler
Identification of risks in a workplace manufacturing plastic products and precautions to be taken
  1. Tez No: 560100
  2. Yazar: TUĞÇE EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Plastik sektörü ülkemizde ekonomik açıdan önemli bir yeri olan ve gün geçtikçe gelişen bir sektördür. İş sağlığı ve güvenliği açısından ise Kauçuk ve Plastik Ürünlerin İmalatı olarak“Tehlikeli”sınıfta yer almaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu 2017 yılı verilerine göre ise, Kauçuk ve Plastik Ürünlerin İmalatında 11106 sigortalı çalışan iş kazası geçirmiştir. İş sağlığı ve güvenliği açısından plastik sektörünün değerlendirilebilmesi adına bu kapsamda tez çalışmasında plastik sektöründe faaliyet gösteren 3 işyerinde saha gözleminde bulunulmuş ve ardından bu işyerlerinden biri olan Kocaeli'ndeki işyerinde Fine Kinney Risk Değerlendirmesi metodu uygulanarak risk değerlendirmesi uygulaması gerçekleştirilmiştir. İşyerinde toplamda 291 tehlikeden kaynaklanan risk tespit edilmiş ve alınması gereken düzeltici, önleyici faaliyetler ile önlemlere yer verilmiştir. Risk değerlendirmesi sonucunda bu çalışmanın en önemli çıktıları ise şöyledir: Risklerin işyeri bölümlerine göre dağılımında en çok risk, sırasıyla genel üretim, termoform ve levha hattında tespit edilmiştir. Risklerin düzeylerine göre dağılımında, en çok önemli risk belirlenmiş olup yüksek risk ikinci, çok yüksek risk ise üçüncü sıradadır. Risklerin etmenlerine göre dağılımına bakıldığında, en fazla mekanik etmenler olmak üzere sırasıyla çalışma ortamı kaynaklı ve güvensiz davranış kaynaklı etmenlerin ön plana çıktığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Plastic sector has an important place in our country economically and is a developing sector. In terms of occupational health and safety, Rubber and Plastic Products Manufacturing is classified as“Hazardous”. According to Social Security Institution's statistical data in 2017, 11106 insured employees working in Rubber and Plastics Manufacturing had occupational accidents. In order to evaluate the plastics industry in terms of occupational health and safety, in this context 3 workplaces in plastic sector were observed in the thesis study and then the risk assessment was carried out by applying the Fine Kinney Risk Assessment method in one of these workplaces which is in Kocaeli. 291 risks have been identified in the workplace. The most important outcomes of this study as a result of the risk assessment are as follows: The most risk in the distribution of risks according to workplace sections was determined in general production, thermoforming and sheet extrusion line respectively. In the distribution of the risks according to the levels, the most important risk is determined and the high risk is the second and the very high risk is the third. Considering the distribution of risks according to factors, it is observed that the most mechanical factors are followed by factors originating from working environment and unsafe behavior respectively. Within the scope of the thesis study, corrective, preventitive and actions and precautions are taken for the hazards and risks identified in the workplace.