Safevi- Kürt ilişkileri
Safevi-Kurd relations
  1. Tez No: 559630
  2. Yazar: SERVET SÜNĞÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FASİH DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Safevi-Kürt ilişkileri 1501 tarihinde Safevi Devleti'nin kuruluşuyla başlayıp 1736 tarihinde yine Safevi Devletinin yıkılışıyla son bulmuştur. Bu ilişkiler her dönemde farklı olsa da iki buçuk asra yakın bir süreyi kapsamakta olup gerek Safeviler gerekse de Osmanlı devleti için önemli sonuçlar meydana getirmiştir. Safevi-Kürt ilişkileri'nin 1501-1576 yıllarını kapsayan bu çalışmada giriş kısmını takiben üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde“Safevi-Kürt İlişkilerinin Tarihi Arka Planı”adlı bölüm ile her biri hakkındaki bilgileri açıklamaktadır. İkinci kısım Şah İsmail'in başka bir ifadeyle Safevilerin Kürtlerle ilk ilişkilerine dair meselelere ve Çaldıran savaşı sonrası değişen koşullara açıklık getirilmiştir. Onu müteakip Şah Tahmasb dönemi değişen koşullar ve bu koşullara bağlı değişen Safevi siyasetine ilişkin bölüm ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Safavi-Kurdish relations began with the establishment of the Safavid State in 1501, and ended in 1736 with the destruction of the Safavid State. Although these relationships are different in each period, they have made significant conclusions for both the Safavids and the Ottoman state. In this study covering the Safi-Kurdish relations of 1501-1576, the introduction consists of three sections. In the first part, information on Historical Background of Safevi-Kurdish Relations is provided. In the second part, Shah Ismail, in other words, has been clarified about the first official relations of the Safavids with Kurds and the changing conditions after the Çaldıran War. Shah Tahmasb ends with the changing conditions and the changing policy of Safavi, which is based on these conditions.