Üniversite öğrencilerinin kariyer karar verme belirsizliklerinin çeşitli değişkenlerle ilişkilerinin incelenmesi
An examination of university students career decision ambiguity tolerance wi̇th several variables
  1. Tez No: 559631
  2. Yazar: FURKAN KİRAZCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÖZTEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın ilk amacı Xu ve Tracey (2015) tarafından geliştirilen Kariyer Karar Verme Belirsizliğine Tolerans (Career Decision Ambiguity Tolerance) ölçeğini Türkçeye uyarlamaktır. İkinci amaç ise kariyer karar verme belirsizliğine tolerans değişkeninin kariyer karar verme öz yetkinliği ve kariyer karar verme güçlükleri tarafından yordanıp yordanmadığını incelemektir. Son olarak ise üniversite öğrencilerinin kariyer karar verme belirsizliğine tolerans düzeylerinin cinsiyet, sınıf düzeyi, kariyer karar durumu, gelecek düşüncesi ve kariyer karar verme güçlük düzeyi değişkenleri açısından farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında ölçeğin uyarlanması ve söz konusu değişkeninin diğer değişkenlerle ilişkisinin incelenmesi için iki farklı örneklem grubundan veri toplanmıştır. Birinci örneklem grubu 406 kişiden (164 kız, 242 erkek), ikinci örneklem grubu ise 454 kişiden (239 kız, 213 erkek, 2 kişi cinsiyet belirtmemiş) oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak için Kariyer Karar Verme Belirsizliğine Tolerans Ölçeği (KKVBTÖ), Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği (BTÖ), Kariyer Karar Verme Güçlükleri Ölçeği – Üniversite Formu (KKVGÖ), Kariyer Karar Verme Öz Yetkinlik Ölçeği (KKVÖYÖ) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde doğrulayıcı faktör analizi, çoklu doğrusal regresyon analizi, tek yönlü varyans analizi ve bağımsız örneklemler t testi kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda Kariyer Karar Verme Belirsizliğine Tolerans Ölçeğinin Türkçe formunun geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu görülmüştür. Ayrıca kariyer karar verme güçlükleri ve kariyer karar verme öz yetkinliğinin birlikte kariyer karar verme belirsizliğine tolerans değişkeninin alt boyutları olan tercih, tolerans ve isteksizliği sırasıyla %22, %19 ve %20 düzeyinde yordadığı görülmüştür. Son olarak kariyer karar verme belirsizliğine tolerans değişkeninin çeşitli demografik değişkenler açısından farklılaştığı görülmüştür. Yapılan çalışmadan elde edilen bulgular ilgili alan yazın ışığında tartışılmış ve yorumlanmış, daha sonrasında da kariyer danışmanlığına ilişkin uygulamalar ve gelecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The first purpose of this research is adapting the scale of Career Decision Ambiguity Tolerance which is developed by Xu and Tracey (2015) to Turkish. The second purpose is analyzing career decision ambiguity tolerance variable is predicted or not by career decision self-efficacy and the career decision difficulties. The final purpose is analyzing the levels of university students' career decision ambiguity tolerance is become different by gender, class level, status of career decision, thought of the future and level of the difficulties of career decision or not. In the scape of the research data is collected from two differents sample groups in order to scale adaptation and analyzing of mentioned factor's connection between the other factors. The first sample group is consisted of 406 people (164 women, 242 men), the second sample group is consisted of 454 people (239 women, 213 men and 2 people did not specify their gender). Career Decision Ambiguity Tolerance Scale (CDAT), Intolerance of Uncertainty Scale (IU), Career Decision Making Difficulties – University Form (CDMD-UF), Career Decision Self-Efficacy Scale-Short Form (CDSE) and The Form of Personal Information are used to cellect data in this research. Confirmatory factor analysis, multiple linear regression analysis, one-way analysis of varians and independent samples test are used in the analysis of data. In the final of the research it is concluded that The Turkish form of Career Decision Ambiguity Scale is valid and confidential measuring tool. Further, it is concluded that career decision making difficulties and career decision self efficacy together predict the lower dimension of career decision ambiguity tolerance which are preference (%22), tolerance (%19) and aversion (%20). In the final, it is concluded that career decision tolerance variable is become different by in terms of demographic variables. Findings from the study are argued and interpreted in the related field, and then, suggestionsa have been made to career counceling practices and future research.