Eski Mezopotamya ve Anadolu'da (M.Ö. 2.bin) demon inancı
Demon Belief in Ancient Mesopotamia and Anatolia (2nd millennium B.C.)
  1. Tez No: 559644
  2. Yazar: KÜBRA KARAKÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA ORSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
İnanç sistemi içerisinde yer alan demonların varlığına, farklı kültürler ve bölgelerde inanılmaktadır. Prehistorik dönemlerden itibaren, insanların açıklayamadıkları olayların arkasında bir neden aramaları, demonların var olduğuna yönelik inancın oluşmaya başlamasına neden olmuştur. Korku ve ölüm, demon inancının temelini oluşturur. Demonların varlığına olan inanç, coğrafyaya bağlı olarak değişebilmektedir. Bu çivi yazılı tabletlerde, en erken Mezopotamya'da görülür. Mezopotamya'da demonlar tıpkı insanlar gibi tanrılar tarafından yaratılmıştır. Onlar, yeraltında yaşayan melez varlıklardır. Onlar, insanlar ve tanrılar arasında bir gruptur. İnsanlara bela, hastalık ve ölüm verdiklerine inanılmıştır. Her bir demon birbirinden farklı güç ve farklı görünümdeydi. Hepsinin evrende önemli görevleri vardı. Mezopotamya halkının, demonları Yeni Assur İmparatorluğuna (M.Ö. 1000-600) kadarki meteorik artıştan önce onları, kötü varlıklar olarak gördükleri açıktır. Demonlardan korunmak için üretilen çeşitli muska, büyü, dua ve ritüel bulunmaktadır. Bu durum tedavi alanlarında ilerlemelerin yaşanmasına neden olmuştur. Assur Ticaret Kolonileri Döneminde (M.Ö. 1950- 1750) Anadolu'da demon inancı yazılı kaynaklar ve arkeolojik buluntulara göre, Mezopotamya etkilidir. Assur Kenti'nden gelen tüccarlara gönderilen mektuplar, en eski yazılı kaynaklardandır. Mektuplara ek olarak tüccar evlerinde bulunan muskalar, Assurlu tüccarların demonlardan korunma ihtiyacı hissettiklerine örnektir. Yazılı kaynaklar haricinde Anadolu'da Assur Ticaret Koloni Döneminde bulunan mühür ve mühür baskılarında demon tasvirleri yer almaktadır. Hitit Döneminde (M.Ö. 1650-1200) Anadolu'da bulunan çivi yazılı tabletler, demonlara olan inanç hakkında bilgi vermektedir. Demonlar, Anadolu'da kirliliğe neden olan varlıklardır. Demonlar yeraltındaki kirliliği yeryüzüne getirirdi. Bu kirlilik ise hastalık, kötülük ve ölüm ile ilişkiliydi. Demonların Hitit toplumu üzerindeki etkilerinin incelenmesine gayret edilecektir.
Özet (Çeviri)
Demon belief is a belief which saw in the different cultures and the regions. Demon belief begin to occur due to the fact that people were looking for a reason behind the events they could not explain. The fear and the death is the basis of the demon belief. The demon belief may vary depending on the geography. This belief is seen the earliest with cuneiform tablets in Mesopotamia. Demons were created by gods in Mesopotamia, like humans. They who lived netherworld are hybrid presences. They are a group between people and Gods. Demons would give the people bad trouble, disease, epidemics disease and death. Each of the demons had different power and appearance than others. Them all had important duties in the Universe. It is clear that Mesopotamians see this demons as evil presence before being a meteoric rise in the number of their attestations till the Neo Assyrian Empire (BC. 1000- 600). As a result for protection from demons, progress has been recorded various amulets, magic rituals, prayer and treatment. According to written sources and archaeological finds, the demon belief in Anatolia is effective by Mesopotamia in the Assyrian Trade Colony Period (BC. 1950- 1750). There are among the oldest written sources letters which sent to merchants from City of Assyria. In addition to the letters, the amulets found in the Merchant houses are examples of the feeling of the Assyrian merchants who need protection from demons. Except for the written sources, there are demon deceptions in the stamp and seal presses in the Assyrian Trade Colony Period in Anatolia. Cuneiform tablets in the Hittite Period (BC. 1650-1200) give information about demons belief in Anatolia. It is one cause of pollution are demons in Anatolia. This pollution is associated with disease, evil and death. Demons brought pollution from the netherworld. In this study we endeavor to examine potency of demons on Hittite society.