İnflamatuvar bağırsak hastası bireylerde kronotipin ilgili biyokimyasal bulgular, beslenme ve gastrointestinal semptomlar üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
The effect of chronotype on the related biochemical findings, nutrition and gastrointestinal symptoms in individuals with inflammatory bowel disease
  1. Tez No: 559679
  2. Yazar: AYBİKE GİZEM KAYACAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER TOKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışma inflamatuvar bağırsak hastalığı (İBH) olan bireylerde kronotipin ilgili biyokimyasal bulgular, beslenme ve gastrointestinal semptomlar üzerindeki etkisinin değerlendirilmesini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışma Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin gastroenteroloji servisinde yatan İBH tanısı konmuş 39 katılımcı ile yapılmıştır. Çalışmada verilerin toplanmasında genel bilgi formu, besin tüketim sıklığı, Gastrointestinal Semptom Değerlendirme Ölçeği ve Sabahçıl-Akşamcıl Ölçeği (SAÖ) kullanılmıştır. Hastaların biyokimyasal bulguları hastane sisteminden elde edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan bireylerin 28'i ülseratif kolit, 11'i Crohn hastalığı tanısı almıştır. Katılımcıların 23'ü erkek 16'sı kadın, yaş ortalamaları 36,69'dur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to evaluate the effect of chronotype on biochemical findings, nutrition and gastrointestinal symptoms in patients with inflammatory bowel disease (IBH). Material and Method: This study was carried out with 39 participants diagnosed with IBH in gastroenterology department of Ondokuz Mayıs University Health Application and Research Center of Samsun Ondokuz Mayis University. General information form, Food Frequency Questionnaire, Gastrointestinal Symptom Rating Scale and Morningness-Eveningness Questionnaire (MEQ) were used to collect the data in the study. The biochemical findings of the patients were obtained from the hospital system. Results: Out of subjects who participated in the study, 22 were diagnosed with ulcerative colitis and 11 were diagnosed with Chron's disease. 23 of the participants were male and 16 were female. The mean age of the participants was 36.69.