Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde çalışan personelin hijyenik el yıkama konusundaki bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluating the knowledge level of personnel working in neonatal intensive care unit units know about hygienic hand washing
  1. Tez No: 559680
  2. Yazar: GÜLİN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERİMAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada; Gaziantep ili merkezindeki özel ve devlet hastanelerinde bulunan Yenidoğan Yoğun Bakım Ünite'lerinde çalışan sağlık çalışanlarının el yıkama uygulamaları ve bilgi düzeylerinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Sağlık personelinin demografik özellikleri daha önce herhangi bir yoğun bakım ünitesi tecrübesi, şu anda çalıştıkları ünitede ne kadar süre çalıştıkları, hijyenik el yıkama yöntemi ve hangi durumlarda uygulandığına yönelik bilgi düzeylerinin sorgulandığı anket formu 28 Mart-31 Aralık 2013 tarihleri arasında Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı hastaneler, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi ve özel hastanelerde bulunan Yenidoğan Yoğun Bakım ünitelerinde çalışan 267 kişiye uygulanmıştır. Öncesinde bir yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışanların oranı %38.6, daha önce yenidoğan yoğun bakım ünitesi dışında herhangi bir yoğun bakım ünitesinde çalışanların oranı %36.7'dir. Hijyenik el yıkama işlemi hakkında daha önce bir eğitim alanların oranı %85.0'dır. Hasta bakımında/muayenesinde eldiven kullananların oranı %68.9, eldiven giymeden önce elini yıkayanların oranı %75.0'dır. Hijyenik el yıkama ile hastane enfeksiyonlarının bulaşması arasında bir ilişki olduğunu düşünenlerde daha önce herhangi bir yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışanların oranı, ilişki olmadığını düşünenlere göre anlamlı düzeyde daha yüksektir (p:0.032). Çalışılan birimde el hijyeni ve hijyenik el yıkama ile ilgili uyarıcı ve hatırlatıcı yazılar bulanların oranı %94.0 en sık bulunduğu yer %86.0 ile el yıkama ünitesi belirtilmiştir. Sonuç olarak araştırmaya katılanlar hijyenik el yıkama endikasyonlarını yüksek oranda bilmektedirler.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to assess the hand washing practices and knowledge levels of healthcare professionals working in neonatal intensive care units of private and public hospitals in the city center of Gaziantep. A questionnaire including demographic characteristics of healthcare professionals, their previous ICU experience, their length of working in their unit, and their knowledge level about hygienic hand washing method and the situations requiring its use was applied to 267 professionals working in the neonatal intensive care units of hospitals affiliated with the Secretariat General of the Public Hospitals Association, the Gaziantep University Şahinbey Research and Application Hospital, and private hospitals. While the rate of those working in any neonatal intensive care unit before was 38.6%, the rate of those working in intensive care unit before was 36.7%. The rate of those receiving any training on hygienic hand washing before was 85.0%. While the rate of those using gloves during patient care/examination was 68.9%, 75.0% stated that they washed their hands before wearing gloves. Among the participants considering a significant correlation between hygienic hand washing and hospital-acquired infections, the rate of those working in any intensive care unit before was significantly higher than those who did not consider (p: 0.032). The rate of those finding warning and reminder notices related to hand hygiene and hygienic hand washing in their working unit was 94.0%. 86.0% stated that those notices were hung in that unit's hand washing unit. Consequently, the participants were aware of hygienic hand washing indications at high rate.