Finansal krizlerin reel sektöre etkilerinin incelenmesi 'Otomotiv sektörü üzerine bir uygulama'
Investigation of the impacts of financial crisis on the real sector 'An application on the automotive sector'
  1. Tez No: 559681
  2. Yazar: İMREN CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR TARAKCIOĞLU ALTINAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Küreselleşen dünyada rekabetin de artmasıyla pek çok kriz meydana gelmekte ve bu krizlerin etkileri dönemler, hatta yıllar boyunca devam etmektedir. Krizler bazı sektörleri derinden etkilemiştir. Otomotiv sektörü de kriz dönemlerinde en çok tahribat yaşayan sektörlerin başında gelmektedir. Otomotiv sektörünün pek çok sektörle bağlantılı olması krizden etkilenme hızını da arttırmaktadır. Araştırmada kriz dönemlerinde otomotiv sektöründe yaşanan sıkıntılar ele alınmış, otomotiv sektörü ile bankacılık sistemi arasındaki ilişki ve bankacılık sisteminin araç alımına etkileri incelenmiştir. Kredi kullanım maliyetlerinin otomobil alımlarına etkisi incelenmiştir. Tüketicilerin satın alma kararlarının kriz döneminde azalmakta ve otomotiv sektöründe satışlarda azalma görülmektedir. Araştırmada genel ekonomik durum içerisinde otomotiv sektörü incelenmiş ve çeşitli verilerle bu dönemlerde otomotiv arz ve taleplerinde azalma görüldüğü tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the increase in competition in the globalized world, many crises occur and the effects of these crises continue for periods or even years. Crises have deeply affected some sectors. The automotive sector is also one of the sectors that suffered the most damage during the crisis. The connection of the automotive sector with many sectors also increases the speed of the crisis. During the crisis, the problems experienced in the automotive sector were discussed, the relationship between the automotive sector and the banking system and the effects of the banking system on vehicle purchases were examined. The effect of credit usage costs on automobile purchases was investigated. Consumers' buying decisions are decreasing in the crisis period and sales in the automotive sector are declining. In the study, the automotive sector was examined in the general economic situation and it was determined that automotive supply and demand decreased in this period with various data.