Multipl skleroz hastalarında kognitif rehabilitasyon
Cognitive rehabilitation in multiple sclerosis patients
  1. Tez No: 559700
  2. Yazar: BAŞAK NUROVA GÖKÇEİMAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEFKÜRE ERAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Multipl Skleroz'da (MS) meydana gelen nörobilişsel tutulum günümüzde halen hastalığın meydana getirdiği fiziksel kayıplar kadar önemsenmemektedir. Hastaların yaklaşık yarısından fazlasının muzdarip olduğu bilişsel yakınmalar daha fazla önem ve sonuca yönelik müdahale geliştirmenin önemini göstermektedir. Bu çalışmada Multipl Skleroz'da meydana gelen nörobilişsel tutulumun rehabilitasyonuna yönelik kullanılabilecek bir bilgisayarlı destek modelinin efektifliğini inceledik ve bu model ile bilişsel gerilemenin azaltılması/iyileştirilmesini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya, 9 deney grubunda 9 kontrol grubunda olmak üzere toplam 18 MS hastası alındı. Çalışmamızda yer alan katılımcıların hastaların 16'sı kadın (%88.8) 2'si erkekti (%11.1). Deney grubundaki MS olgularının yaş ortalaması 37.8±3.9, kontrol grubundaki MS olgularının yaş ortalaması ise 38.4±4.2 olarak değerlendirildi. Deney grubundaki MS hastalarının ortalama eğitim süresi 11±0.37 yıl, kontrol grubundaki MS hastalarının ortalama eğitim süresi ise 8±0.47 yıl olarak tespit edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen MS hastası herhangi bir MS türü olabilir şekilde kabul edildi (relapsing-remitting, primer-progresif, sekonder progresif, benign veya progresif-relapsing). Deney grubundaki hastalara 8 hafta süresince bir Psikolog eşliğinde, bilgisayar-destekli bir bilişsel rehabilitasyon aracı ile bilişsel rehabilitasyon programı verildi. Kontrol grubundaki hastalara ise yalnızca 8 haftalık aralıklarla deney grubundaki hastalara uygulanan Nöropsikolojik test bataryası uygulandı.
Özet (Çeviri)
The neurocognitive involvement of“Multiple Sclerosis”(MS) is still not as important as the physical losses caused by the disease. More than half of the patients suffer from cognitive complaints is emphasize the importance of developing more targeted intervention. In this study, we aimed to investigate the efficacy of a computerized support model that can be used for the rehabilitation of neurocognitive involvement in Multiple Sclerosis and to investigate the reduction / improvement of cognitive decline with this model. A total of 18 MS patients were enrolled in the study, 9 in the control group and 9 in the control group. Of the participants, 16 (88.8%) were female (11.1%). The mean age of the MS patients in the experimental group was 37.8 ± 3.9, and the mean age of the control group was 38.4 ± 4.2 years. The mean duration of education of MS patients in the experimental group was 11 ± 0.37 years and the mean duration of education in the control group was 8 ± 0.47 years. The MS patient included in the study was accepted to be of any type of MS (relapsing-remitting, primary-progressive, secondary progressive, benign or progressive-relapsing). The patients in the experimental group were given a cognitive rehabilitation program with a computer-aided cognitive rehabilitation program for 8 weeks. Neuropsychological test battery was the only application to the patients in the control group only at 8-week intervals.