Bûsîrî'nin kasîdetü'l-bürdesi ile Ahmet Şevkî'nin Nehcü'l-Bürdesi'nin karşılaştırılması
Comparison of kasîdetüî'l-Bürdesi of Bûsîrî' and Nehcü'l-Bürdesi of Ahmet Şevk
- Tez No: 559699
- Danışmanlar: PROF. DR. OUSAMA EKHTIAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Comparative Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmamızın konusu olan İmam-ı Bûsîrî'nin Kasîdetü'l-bürdesi ve Ahmet Şevkî'nin Nehcu'l-bürde'si Arap dili ve Edebiyatında, belâgatın zirvesine ulaşabilen nadide şiirlerden olup göz ardı edilmeyecek kadar büyük esrar ve derin manalar içermektedir. Özellikle İmam-ı Bûsîrî'nin Kasîdetü'l-bürde'si, yazıldığı tarihten günümüze kadar gelen süreç içerisinde üzerine pek çok şerh, hâşiye, tâlik ve tahkikler kaleme alınmıştır. Bûsîrî'nin Kasîdetü'l-bürde'nin ulaşmış olduğu bu şöhret, Ahmet Şevkî'nin de Nehcü'l-bürdesini o minvalde yazmazı, özelde Araplar, genelde de bütün Müslümanların beğenisini kazanmış ders ve zikir halkalarında, önemli gün ve gecelerde bireysel veya toplu olarak okumuşlardır. Bizim de dikkatımızı üzerine çeken iki kasîde'nin mana ve belagât yönünü ortaya koymak üzere böyle bir çalışmaya ihtiyaç olduğu kanaatine vrılmış, yüksek lisans tez çalışma konusu olarak seçilmiştir. Dolayısıyla Arap Dili ve Edebiyatı alanında yapılacak olan yüksek lisans tez çalışması, bu iki kasîdeyi açıklamak, araştırmak, verdiği mesajları anlayıp kavramak ve hakkında detaylı bir çalışma ortaya koymak için planlanmıştır. Giriş ve üç bölüm halinde planlanan bu çalışmanın giriş kısmında çalışmanın önemi amacı sınırları ve metodu anlatılacaktır. Birinci bölümde iki şair'in hayatları ve kasîdeleri hakkında bilgi verilecek, ikinci bölümde iki kasîdenin Peygamberimiz (s.a.v.) hakkındaki kısımlarının ve üçüncü bölümde Peygamberimizin (s.a.v.) mucizeleri hakkındaki kısımların karşılaştırması yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The work of Imam-i Bûsîrî, the Bureau of Imam-ı Bûsîrî and the Nehcu Arap B Bâdde of Ahmet Şevkî, are among the rare poems that can be reached in the Arabic language and literature. In particular, many writings, writings, proofs and investigations have been written in the process from the date of writing on the official office of Imam al-Bûsîrî. His language has a great importance in terms of its meaning and style.. The studies continue until the presentation. Imam-i Bûsîrî said that he had converted to the Prophet. The Prophet (pbuh) related to the Medihler has earned the admiration of all Muslims. The Imam-i Bûsîrî's Kasîdetü'l Bürdesi has an exceptional position in the area of Arabic literature. As a result of the research, it was concluded that; Kasîdetüaml Bürde's fame, reputation and position reached no place and poetry. For this reason,. Some Muslims even read some parts of the town in question with the intention of teberrük and chiya. A lot of literary studies about the past and present shows that; The most prominent and acclaimed Quran in the Names of the Prophet Muhammad Medihler was Imam al-Bûsîrî. In addition, the famous poet of Egypt, Ahmet Şevkî, who died about a century ago, wrote Nehcu B Bürde in his ministry under the name of Imam-ı Bairâri and he was also accepted by a wide audience and works have been carried out. Therefore, in our master thesis study in the field of Arabic Language and Literature, these two cases were compared in two separate sections. In the introduction part of this study, which is planned as an introduction and two chapters, the lives and scientific positions of the two Poets are discussed in various aspects. In the first section of the two kasiden Hz. The comparison of the sections for the Prophet (saas), the second part of the two Kas bölümideinin Hz. Some of the miracles of the Prophet (saas) and the parts of the Qur'an were compared.