Aktivizmin dijital dönüşümü
Digital transformation of activism
  1. Tez No: 559705
  2. Yazar: ŞEYMA ESİN ERBEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL SAYIMER, DR. ÖĞR. ÜYESİ GORG MALLIA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışma insan kaynaklı ekolojik yıkıma karşı küresel, bölgesel ve yerel ölçekte mücadele eden, toplumsal bir dönüşüme yönelik aktivizm yapan Türkiye'deki ekoloji aktivistlerinin ve onların çevrimiçi destekçi ve takipçilerinin dijital aktivizm algısını, dijital araç ve uygulamaların ekoloji aktivizmi adına nasıl kullanıldığını etraflıca ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda dört farklı ekoloji topluluğundan (ANK, KİP, KOS, NKP) 11 ekoloji aktivisti ile çevrimiçi yarı-yapılandırılmış görüşme yapılmış, dijital ağlarda ekoloji aktivizmine destek veren 331 kişiye çevrimiçi anket uygulanmıştır. Diğer yandan, araştırma boyunca dijital ağlardaki ekoloji topluluklarının destekçileri ile etkileşimler gözlemlenmiştir. Nitel ve nicel veri toplama yöntemlerinin bir arada kullanıldığı bu araştırmada dijital aktivizme ilişkin veri çeşitliliğini sağlamak amaçlanmıştır. Araştırma sonucuna göre ekoloji aktivistlerinin ve onların takipçilerinin, – göreceli – teknik beceri gerektiren (hacktivism gibi) dijital eylemlerden ziyade içerik üretme, meta-seslendirme gibi dijital eylemleri gerçekleştirdiği açığa çıkmıştır. Ekoloji aktivistleri dijital ağlardaki birçok dijital eylemi slacktivism bağlamında değerlendirirken, takipçiler, dijital ağlarda olduğu kadar çevrimdışı ortamda da toplumsal meselelerle ilgili olduğunu ortaya koymuştur. Ekoloji aktivistleri slacktivismi hareketin çevrimdışı ortama taşınmasına dair zorluk, resmi makamlar ve diğer takipçiler için itici bir güç ve olumsuz/olumlu yönleri olan bir kavram olarak üç farklı biçimde değerlendirmiştir. Bunların yanı sıra hükümet gözetim kaygısı dijital ekoloji aktivizminde her iki grup açısından da önemli bir risk olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study purposes to reveal the digital activism perception of the ecological activists in Turkey, who are engaged in activism for social change and struggle against human-induced ecological destruction on global, regional, and local scale, and of their online supporters and followers and to present how the digital tools and applications are used on behalf of ecological activism. For this purpose, an online semi-structured interview was carried out with 11 ecological activists from four different ecological groups (ANK, KIP, KOS, NKP), an online questionnaire was applied to 331 people who support ecological activism in digital networks. On the other hand, the interactions with the supporters of ecological communities in digital networks were observed throughout the research. The purpose of this study, in which a combination of qualitative and quantitative data collection methods were used together, is to provide a variety of data on digital activism. According to the results of the research, it was revealed that the ecological activists and their followers conduct such digital actions as content production and meta-voiceover rather than digital actions (such as hacktivism) that require - relatively - technical skills. Whereas the ecological activists evaluate many digital actions in digital networks in the context of slacktivism, the followers have shown that they are related to social issues in the offline environment as much as they are in digital networks. The ecological activists evaluated slactivism in three different forms as a concept including difficulty in moving the action to the offline environment, a driving power for authorities and other followers, and positive/negative aspects. In addition to these, the concern about government surveillance is considered a significant risk for both groups in digital ecological activism.