Diyabetik olmayan obez hastalarda orlistat kullanımının R, FIB-4 VE APRI indeksleri üzerine etkisi
Evaluation of R, FIB-4 and APRI indices in patients using orlistat and not diagnosed with diabetes mellitus
- Tez No: 559704
- Danışmanlar: DOÇ. MERAL MERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş ve Amaç: Obezite günümüzde önlenebilir ölümlerde sigaradan sonra ikinci sıradadır. Tüm dünyada 21.yüzyılın en büyük sağlık problemi olarak kabul edilen obezitenin doğrudan ya da dolaylı olarak sebep olduğu birçok hastalık vardır. En başta gelenlerden birisi de non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD)'dir. NAFLD ile birlikte non-alkolik steatohepatit (NASH) ve karaciğer fibrozis gelişme riski artar. Orlistat; obezite tedavisinde yaygın olarak kullanılan medikal tedavilerden birisidir. 1999 yılında FDA onayı almıştır. R faktör, APRİ ve FIB-4 indeksleri ise karaciğer fibrozisini dolaylı olarak yansıtan skorlama sistemleridir. Bu çalışmanın amacı; orlistat tedavisinin diyabet tanısı olmayan obez hastalarda karaciğer fibrozisinin non-invaziv belirteçleri üzerine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: T.C Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde klinik etik kurul onayı alındı. Çalışmaya 01.01.2010 ile 01.01.2019 arasında, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğine başvuran hastalar arasından; 18 yaşından büyük, diyabet tanısı almamış, en az 6 ay düzenli orlistat kullanan obez hastalar dahil edildi. Hastalar retrospektif olarak tarandı. Hastaların APRI, FIB-4 ve R faktör hesaplanması için gereken parametreleri kaydedildi. Aynı parametreler tedavinin 3. ayında ve 6. ayında kaydedildi ve bu indeksler hesaplandı. Hastaların belirtilen indekslerindeki değişiklikler istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 84 hasta dahil edildi. Hastaların yüzde 86,9'u (73 kişi) kadın ve yüzde 13,1'i (11 kişi ) erkekti. Başlangıçta hastaların kilo ortalaması 110±19 iken 6.ay kontrollerinde hastaların kilo ortalaması 106±22,4 bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Obesity is the second leading cause of preventable deaths after smoking. Obesity is accepted as the biggest health problem of the 21st century. There are many morbidities directly or indirectly caused by obesity. Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) is the one of the most prominent condition related to obesity. NAFLD increases the risk of non-alcoholic steatohepatitis (NASH) and liver fibrosis. Orlistat is most widely used drug therapies in the treatment of obesity. In 1999, Orlistat received FDA approval. R factor, APRI and FIB-4 indices are scoring systems that indirectly reflect liver fibrosis. The aim of this study is to investigate the effect of orlistat treatment on liver fibrosis markers in obese patients without diabetes. Material and method: Clinical ethics committee approval was obtained from T.C Health Ministry Health Sciences University Bakırköy Sadi Konuk Training and Research Hospital. Among the patients who applied to the Endocrinology and Metabolism Diseases outpatient clinic between 01.01.2010 and 01.01.2019; Obese patients older than 18 years of age, who were not diagnosed with diabetes, who had been using regular orlistat for at least 6 months were included. Patients were screened retrospectively. The parameters required for APRI, FIB-4 and R factor calculation were recorded. The same parameters were recorded at the 3rd and 6th months of treatment and these indices were calculated. Results were evaluated statistically. Results: 84 patients were included in the study. 86.9 percent of the patients (73 people) were women and 13.1 percent (11 people) were men. The mean weight of the patients was 110 ± 19 at the beginning, and the mean weight of the patients was 106 ± 22.4 at the 6th month.