Sanat yapıtında renklerin fizyolojik ve psikolojik etkilerinin sarı renk bağlamında incelenmesi
Investigation of physiological and psychological effects of colors in art works in the context of yellow color
  1. Tez No: 559723
  2. Yazar: DERYA SAMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. ŞİVE NEŞE BAYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Psikoloji, Sanat Tarihi, Fine Arts, Psychology, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada renklerin fizyolojik ve psikolojik etkileri, dalga boyları, sıcaklık ilişkisi, diğer renklerle olan etkileşimleri, sanat tarihinde renksel bir ifade biçimi olan sarı renk merkeze alınarak incelenmiştir. Çalışmalarda sarı rengin yoğunlukta kullanılmasıyla beraber diğer renklerin de doygunluk değerinde yapılacak değişiklik ile aralarında ilişkiler ele alınır. Renklerin kontrastları, doygunluk ve frekans değerleri araştırılarak, teoride de bunun karşılığını bulmak ve çalışmalarda rengin derinlemesine incelenmesinin sonucunda oluşacak sonuçlar değerlendirilir. Çalışmada nitel araştırma-inceleme yöntemi kullanılır, veri toplama açısından konuyla ilgili psikolojik, sosyolojik kaynaklardan (tez, kitap, dergi, makale, internet kaynakları vb.) yararlanılır. Verilerin değerlendirilmesi açısından ölçüm tam güvenilir olmadığından, geçerlilik varsayımsaldır ve genellenemez. Alan araştırması niteliğindeki bu çalışmada, örnek görseller ve tanımlamalara yer verilir. Çalışma kapsamında makaleler, sergi katalogları ve tez çalışmaları incelenmiştir. Uygun örneklemelerle yapılan analizler sonucunda elde edilen bilgilerin bir düzen içinde oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the physiological and psychological effects of colors, wavelengths, temperature relations, interactions with other colors were examined by taking a color center to color which is a color expression in art history. The relationship between the use of yellow color in intensity and the change in saturation value of other colors are discussed. Color contrast, saturation and frequency values are investigated, and in theory, the results of the study will be evaluated and the results will be evaluated. Qualitative research methodology was used in the study and relevant psychological and sociological sources (thesis, book, magazine, article, internet resources, etc.) were utilized in terms of data collection. The validity of the data assessment is hypothetical and can't be generalizable because of data reliability. Sample images and description are given in this field study. Articles, exhibition catalogs and thesis studies were examined. The information obtained as a result of the analyzes made with the appropriate samples has been formed in an order.