Yalnızlık teması üzerine anlamdırılmış nesnelerin resimsel çözümlemeleri
  1. Tez No: 87402
  2. Yazar: NURDAN ZELİHA AYIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEBRAİL ÖTGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yalnızlık psikolojisinin verdiği duyum sonucu, insan-nesne arasındaki etkileşimin ele alındığı bu çalışmada, plastik öğelerle resimsel özgün bir dil oluşturulmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde kavram olarak yalnızlık ele alınmış, yalnızlık psikolojisinin insan yaşamını nasıl etkilediği üzerinde durularak, yalnızlığa neden olan etmenler araştırılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda varılan bulgularla, yalnızlığın insan yaşamını daha çok olumsuz yönde etkilediği ortaya çıkmış olsa da, bu duyumun yaratıcılık sürecinde yaşanması olumlu bir yan olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde insanın fizyolojik, psikolojik bir varlık olarak nesneye yaklaşımı, nesneyi anlamlandırması, imgeye dönüştürerek sanat yapıtında kullanması, kısaca nesne ve insan arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde uygulama çalışmalarım oluşturan temel öğeler ele alınmıştır; bunlar kompozisyon, kolaj ve renktir. Çalışmalardaki kompozisyon oluşumlarında yatay-dikey, boş-dolu, açık-koyu, organik-geometrik gibi resimsel elemanların belirginliği vurgulanmıştır. Hemen hemen bütün uygulama çalışmalarında tez içeriğini kapsayan anlamda kolajlar kullanıldığına dair açıklamalarda bulunulmuştur. Renk ise psikolojik bir öge olarak düşünüldüğünden, uygulamalarda konuya bağlantılı olarak soğuk renklerden oluşan bir uyumun tercih edildiği belirtilmiştir. Dördüncü bölümde yalnızlık teması bağlamından hareketle anlamlandırılan ve uygulamalarda görsel olarak yer alan seçilmiş nesneler tek tek ele alınmıştır. Beşinci bölümde resimlerle ilgili teknik, biçim ve içerik bağlamında açıklamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the feeling caused by the psychology of loneliness, in this study in which the interaction between man and object is discussed it has been tried to form a pictorially original language with plaotic elements. In Chapter I. loneliness has been discussed as a concept, and by stressing out how the psychology of loneliness affects man's life the elements that cause loneliness have been investigated. Through the findings obtained from the research even if it has been found out that loneliness affects one's life especially in a negative way. this feeling has been discussed as a positive part that one should live in course of creativity. In Chapter II, man's approach to the object as a psychologic and physiological creature, the interpretation of the object, his using it in work of art by turning it into an image and is short the relation between man and objet have been discussed. In Chapter HI, the principal elements that costitutes the work of practice have been discussed. These are composition, colour and collage. In formation of composition during work, being clear of pictorial elements as horizontal-vertical, empty-full, light-dark, and organic-geometric has been emphasized. Many more explanations have been made about the fact that collages have been used in the sense of involving the content of the thesis almost during all work of practice. Since colour is considered as a psychological element, it has been stated that a harmony that is composed of cold colours in connection with the subject during practice is preferred. In Chapter IV. the chosen objects which have been interpreted in the sense of the theme of loneliness and which have been given place to in practice were discussed one by one. In Chapter V, many explanations have been made on pictures in the sense of technique, form and content.