Toplumsal cinsiyet bağlamında Türkiye'de kadınlara yönelik hazırlanan bloglarda kadın temsili üzerine bir inceleme
Women's representation the prepared blog against women in Turkey a study on gender contex
  1. Tez No: 559756
  2. Yazar: KÜBRA ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK YENİTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Toplumsal cinsiyet, kadın ve erkek arasında var olan biyolojik farklılıkların toplumsal ve kültürel düzlemler paralelinde geliştirilmiş yanlarına yönelik olan bir kavramdır ve tarihsel süreçte, kültürel ve sosyal devinimler kapsamında bireylere kadın ve erkek cinsiyetinin sınırlarına dair öğretilerin keskin olduğu toplumlarda yaygın olarak ortaya çıkmaktadır. Kadın ve erkeğin kamusal alandaki görünürlüğünün günümüzde birçok toplumda halen eşit olmaması ve kadının, ezilen, ikinci sınıf birey muamelesi görmesinin temelinde toplumsal cinsiyet ayrımcılığı yatmaktadır. Gelişmiş olarak nitelendirilen toplumlarda dahi, kadın cinsiyeti üzerinde kalan birtakım roller bulunmaktadır. Geleneksel ve modern roller yüklenen kadınlar ve erkekler açısından değerlendirildiğinde, bu rollere yönelik davranış, sorumluluk ve tutumların belirlenmesi noktasında en önemli etkenlerden biri medya olarak kabul edilmektedir. Medya ve kitle iletişim araçları, topluma sunduğu içerikleri vasıtası ile kadına ve erkeğe sunulan rolleri etkilemektedir. Bir anlamda medya, toplumsal cinsiyet rollerinin belirlenmesi noktasında önemli bir değişkendir. Bu durumda, kadının kamusal görünürlüğünün artması ve toplumsal cinsiyet ayrımcılığının azalması noktasında medyada sunulan içeriklerin bu yönde olması önemlidir ve fakat geleneksel medya araçlarında kadının temsilinin erkekler ile kıyaslandığında oldukça az olduğu fark edilmektedir. Bu noktada, küreselleşme ve internet teknolojilerinde ortaya çıkan gelişmeler ile paralel olarak yaygınlığı her geçen gün artan sosyal medya ve araçları devreye girmektedir. Günümüzde bireylerin kolaylıkla ulaşabildiği sosyal medya ve araçları, kadınların toplumsal cinsiyetçiliğe yönelik seslerini çıkartma, fikirlerini duyurma, özgürce kendini ifade edebilme ve kamusal alandaki görünürlüklerini arttırma noktada önemli bir aracıdır. Sahip olduğu bu önem ile paralel olarak, sosyal medyanın popüler araçlarından biri olan bloglar ve bu blogların kadın yazarlarının sundukları içerikler toplumsal cinsiyet kavramı bağlamında kadın temsilinin belirlenmesine yönelik değerlendirilmiştir. Araştırmaya, Türkiye'deki yedi kadın bloger gönüllülük esası ile katılmıştır. Araştırma betimsel analiz yöntemi ile yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Gender is a notion that developed parallel to social and cultural platforms according to the biologiacal differences between man and women, and in the historical process, it is common in societies where the teachings on the boundaries of the gender of women and men are sharp in the context of cultural and social movements. In many societies there is a visible gender discrimination and man and women are still not equal and that women are treated as oppressed, second-class individuals. Even in developed societies, there are a number of roles over the female gender. When considered in terms of tradition and modern roles those men and women loaded, one of the most important factors in determining the behaviors, responsibilities and attitudes towards these roles are accepted as media. Media and mass media influence the roles of women and men in the society by the content they present. In a manner of speaking, media is an important variable in determining gender roles. In this case, it is important that the content presented in the media which increased public visibility of women and reduced gender discrimination but in traditional media tools, the representation of women is relatively low compared to men. At this point, social media and its tools are getting more and more popular in parallel with the developments in globalization and internet technologies. Social media and its tools that individuals can easily reach today. Against gender discrimination, these social media tools are important mediator and tool for women in order to raise their voice, opinions, express themselves freely and feel free to increase visibility in the public sphere. In parallel with this importance, the blogs, which are one of the popular tools of social media and the content of the women writers of these blogs, have been evaluated to determine the representation of women for the gender conceptual field. Seven women who lives in Turkey has participated in this study on a voluntary basis. The research was conducted with descriptive analysis method.