TRB1 bölgesi kadın işgücünün analizi
TRB1 region women's working analysis
- Tez No: 459542
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tunceli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kadınların işgücüne katılımları, ülkelerin ekonomik ve toplumsal kalkınmalarının bu bağlamda büyümelerinin sağlanmasında önemli bir yere sahiptir. Günümüzde özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, kadınların işgücüne katılımları ile istihdam oranlarını arttırmaya yönelik çeşitli politikalar geliştirilmeye çalışılmaktadır. Ülkemiz genelinde olduğu gibi bölgesel ayrımda da diğer birçok ülkeye kıyasla kadınların işgücüne katılım oranları oldukça düşüktür. Bu çalışmada da genelde Türkiye ve özelde TRB1 Bölgesi olmak üzere kadınların işgücüne katılımlarını etkileyen unsurlar saptanmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda Türkiye'de emek piyasasının önemli sorunlarından biri olan kadın işgücüne katılımının nedenlerinin belirlenmesi ve çözümü için çalışmalar yapılması önem arz etmektedir. Çalışmada, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin kadınların emek piyasasında yer bulmalarında ve kariyer basamaklarını tırmanmalarında ne derece etkili olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca ülke genelinden bağımsız olarak TRB1 bölgesi kadınlarının işgücüne katılım oranları ve belirleyicileri, toplumsal cinsiyet eşitsizliği bağlamında değerlendirilerek bölgesel bir tespit yapılmaya da çalışılmıştır. Çalışmada Türkiye genelinde ve TRB1 Bölgesinde kadınların işgücüne katılımları etkileyen unsurlar lojistik regresyon analizi yapılarak belirlenmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hazırlanan 2013 yılı hanehalkı işgücü anketi mikro veri setinden faydalanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda Türkiye geneli ile TRB1 Bölgesinde kadınların işgücüne katılımlarında eğitim, medeni durum, yaş gibi unsurların önemli birer belirleyici olduğu saptanmıştır. Ayrıca toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin boyutunun, kadınların işgücü piyasasındaki konumlarında yalnızca ülkelere göre farklılık göstermekle kalmayıp, bölgeler bazında ve hatta bölgeyi içeren iller bazında da farklılık yarattığına yönelik sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Women's participation to labor has an important role in economic and social development of the country, ensuring growth in this context. Nowadays, especially in underdeveloped and developing countries, various policies aimed the participation of women in the labor and increase the employment rate are trying to be developed. Labor participation rate for women is very low in regional manner, as in our country, in comparison to many other countries. In this study, the factors affecting the participation of women to labor are tried to determine, especially in TRB1 region and in Turkey in general. In this context, determining the causes of participation of women to the labor is one of the major problems of the labor market in Turkey, and it is important to work in order to solve it. In this study, it is tried to determine the effect of social gender inequality on women‟s finding place in labor market and climbing the career ladder. In addition, regardless of the whole country, the labor participation rate of women in the TRB1 region and predictors are evaluated in the context of gender inequality and a regional determination is done. In this study, factors affecting participation of women to labor in Turkey in general and in TRB1 region were determined performing logistic regression analysis. In this respect, micro data sets from the households labor survey of 2013 prepared by the Statistics Agency of Turkey are used. The studies resulted that facts as education, marital status and age are important arbiters at participation of women to labor in whole Turkey and TRB1 region. In addition, the work resulted that the extent of the gender inequality in the position of women in the labor market not only differs by country, but also differs in regional base, and even between provinces including the region.