Henryk Wieniawski'nin Keman Edebiyatındaki önemi ve keman konçertoları
The importance of Henryk Wieniawski in Violin Literature and his violin concertos
  1. Tez No: 559777
  2. Yazar: OZAN SARİ
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLAY GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
19. yüzyılın önemli kemancı ve bestecilerinden Henryk Wieniawski'nin hayatının ve keman eserlerinin konu edildiği bu çalışma, Wieniawski'nin hayatını eğitimci, keman sanatçısı ve besteci olarak ele alan, keman konçertolarının biçimsel ve müzikal analizinin yanı sıra bestelediği keman eserlerinde kullanılan çalma tekniklerinin incelendiği bölümleri içermektedir. Çalışmanın öznesi olan Henryk Wieniawski'nin, keman edebiyatındaki önemi öncelikle keman sanatçısı ve eğitmeni olarak ele alınmış, bestelediği keman eserlerindeki teknik ve müzikal öğelerin önemi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bestecinin eserlerinin teknik olarak incelenmesi sırasında, keman tekniklerinin anlatıldığı Türkçe kaynakların yetersiz olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmanın son bölümünde keman teknikleri sağ ve sol el olarak ayrı ayrı incelenmiş, her teknik genel kullanımıyla anlatıldıktan sonra Wieniawski'nin eserlerinden örnekler verilerek pekiştirilmiştir. Bu nedenle çalışmanın keman eğitimi alanında hem eğitmenler hem de öğrenciler için ciddi bir ihtiyacı karşılayacağı hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, in which the life and violin works of Henryk Wieniawskii are described one of the important violinists and composers of the 19th century, includes the life of Wieniawski as an educator, violinist and composer, also the stylistic and musical analysis of his violin concertos, as well as the playing techniques used in violin works he composed. The importance of the subject of the study, Henryk Wieniawski, has been studied primarily as a violinist and teacher in violin literatüre, the importance of technical and musical elements in his compositions has been studied thoroughly. During the technical analysing of the works of the composer, it has been observed that the Turkish sources of violin techniques were deficient. In the last section of the study, the violin techniques have been examined separately as right and left hand, each technique has been explained with the general use of technique and samples have been taken from works of Wieniawski. Fort his reason, it is aimed that the study will meet the serious need for both teachers and students in the field of violin education.