Ortaokul öğrencilerinin Türkçe dersine çalışma alışkanlıklarına yönelik tutum ölçeği geliştirilmesi ve tutumlarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
Developing attitude scale for secondary school students'habits of working in Turkish lessons and examination of their attitudes in terms of different veriables
- Tez No: 559823
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada ortaokul öğrencilerinin Türkçe dersine çalışma alışkanlıklarına yönelik tutumlarının ölçülmesi için ölçek geliştirilmesi amaçlanmıştır. Geliştirilen ölçek ile ortaokul öğrencilerinin Türkçe dersine çalışma alışkanlıklarına yönelik tutumlarının tespit edilmesi hedeflenmiştir. Geliştirilen ölçek, 5'li Likert tipi bir tutum ölçeğidir. Ölçek geliştirilme safhası sonrasında ölçek üzerinde faktör analizi yapılmıştır ve ölçek maddeleri ve boyutları ile ilgili olarak uyum modeli çalışması yapılmıştır. Ölçek, 45 maddelik taslak ölçek (Ek-1) olarak oluşturulmuştur ve 435 ortaokul öğrencisine uygulanmıştır. Ayrıca geliştirilen ölçek ile ortaokul öğrencilerinin Türkçe dersine çalışma alışkanlıklarına yönelik tutumları çeşitli değişkenler açısından incelenip değerlendirilmiştir. Ortaokul öğrencilerinin Türkçe dersine çalışma alışkanlıklarına yönelik tutum ölçeği geçerlik ve güvenirlik çalışmaları kapsamında, genel güvenirlik için analiz öncesi Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı 0,772 analiz sonrasında ise 0,648olarak hesaplanmıştır. Analizler % 95 güven aralığında değerlendirilmiştir. Yapı geçerliği kapsamında açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi sonucunda taslak ölçek (Ek-2) 25 maddelik ölçeğe indirgenmiştir. Veri yapısının faktör analizine uygun olup olmadığı KMO (Kaiser-Meyer-Olkin) testi ve Bartlett testi yöntemlerinden yararlanılarak kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, developing attidute scale for secondary school students' habits of studying in Turkish lessons. With developing scale, the state the attitudes of secondary school students'habits of studying toward to Turkish lessons was aimed. Developed an attidute scale is the scale Likert type 5. Factor analysis on the scale after scale is under development phase and scale with regard to the ingredients and size fit model, scale 45 point draft was created as the scale (annex 1)has been applied to 435 secondary school students .In addition, secondary school students' habits of studying in Turkish lessons with the scale developed attidutes where assessed in terms of the various variables.