Dünyada ve Türkiye'de yaşanan krizlerin turizm sektörüne etkileri ve çözümleri
The effects of the global crisis on the tourism sector in the world and Turkey its possible solutions
- Tez No: 559837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN PAKSOY ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde turizm sektörü Dünyada ve Türkiye'de çok önemli bir yere sahiptir. Turizm sektörününden yeterli derecede fayda ve istikrarın sağlanabilmesinin temel faktörlerinin başında güven ortamının oluşturulması gelmektedir. Turizm sektörü son derece hassastır dolayısı ile krizlerden de çok kolay etkilenebilmektedir. Bu araştırmada da krizlerin turizm sektörüne etkilerine hem Dünya'da hem de ülkemizde yaşanan örneklerle bakılmıştır. Bu örnekler oldukça fazla ve çeşirli olduğundan konuyla alakalı en az birer örnek her kırestıre için ifade edilmiştir. Bu çalışmada özellikle Dünya'da ve Türkiye'de turizm sektörünün ekonomi açısından olumlu etkileri istatistiki verilerle ortaya koyulurken bu olumlu etkilere karşı krizlerin oluşturduğu olumsuz durumlara karşı nasıl bir yol izlenebileceği üzerine gidilmektedir. Bu çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde krizin tanımı, nedenleri, ortaya çıkışı, gelişimi üzerinde durulmuş, ikinci bölümde ise turizm kavramı ve öneminin üzerinde durulmuşken, üçüncü bölümde ise turizm sektörünü etkileyen kriz türleri üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde de turizm sektöründe kriz çözümleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the tourism industry plays a very important role both in Turkey and the World. The most important factor for providing adequate stability for the tourism sector is the establishment of an environment of trust. The tourism sector is extremely vulnerable and sensitive and can thus be easily affected by crises. In this study, the effects of the crises on the tourism sector have been examined both in the World and, on a more focused level, in Turkey. Because this examples are varies and different, from every crisis type at least one instance has been aimed to be stated. By analysing the relevant statistical data in the context of the tourism sector; this research aims to provide insight to aid against the adverse situations created by the crisis while taking into consideration the positive impacts as well. The study consists of four main parts. In the first chapter, the definition, causes, emergence and development of the crisis are analysed, while the second part focuses on the concept and importance of tourism. Meanwhile, the third section focuses on the types of crisis which are affecting the tourism sector. In the fourth chapter, solutions to the crisis in the tourism sector are discussed.