Enerji tüketiminin ekonomik büyüme üzerindeki etkisinde enerji verimliliğinin rolü: Türkiye örneği
The role of energy efficiency in the effect of energy consumption on economic growth: Turkey
  1. Tez No: 559836
  2. Yazar: BURCU TEKKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELİL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ülkeler iktisadi büyüme süreçlerinde üretimlerini artırabilmek adına enerjiyi önemli bir girdi olarak kullanmaktadır. Ülkelerin enerjiye olan ihtiyacı ekonomik büyümeyle birlikte artmakta ve enerji tüketimlerinde bir artışa sebep olmaktadır. Ancak sürdürülebilir büyüme bağlamında sadece enerjiyi tüketmek yeterli olmamakla birlikte enerjinin verimli kullanılması gerekmektedir. Enerji tüketimi ve ekonomik büyüme ilişkisinde enerji verimliliği büyük önem arz etmekte ve buna dair makul düzeyin belirlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de il bazında enerji tüketiminin ekonomik büyüme üzerindeki etkisinde enerji verimliliğinin rolü, 2008-2014 dönemi itibariyle Yumuşak Geçişli Panel Regresyon modeli kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre enerji verimliliği eşik düzeyinin % 6,519 olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Dolayısıyla bu eşik seviyesi altında enerji tüketimi ekonomik büyümeyi olumsuz etkilerken, eşik seviyesi üzerinde ise olumlu etkilemektedir. Bu bağlamda, enerji tüketiminde yaşanan bir artışın ekonomik büyümeyi olumlu etkileyebilmesi adına politika yapıcıların enerji verimliliğini dikkate almalı ve buna dair büyüme modelleri geliştirmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Countries use the energy as an essential input to increase their output in the economic growth process. In this respect, countries' energy demand increase in parallel with economic growth, giving rise to increment in economic consumption. However, energy consumption is not the sole factor for sustainable growth, but energy efficiency is also needed. In this context, energy efficiency takes very substantial role in the relation between energy consumption and economic growth and the reasonable level of energy efficiency should be analyzed. In this study, the role of the energy efficiency in the effect of energy consumption on economic growth is examined for Turkey based on province by using the Panel Smooth Transition Regression Model covering the years between 2008 -2014. The results demonstrate that energy efficiency threshold is 6.519%. In this regard, it can be said that energy consumption affects economic growth positively when the energy efficiency is below the threshold and negatively when it is above. As a consequence, in order to have positive effect on economic growth with an increase in energy consumption, politicians have to take this energy efficiency threshold into consideration in energy politics making process.