Mahmud Tâi b. Muhammed'in Şerh-i Gülistân'ı 100-150. varaklar (inceleme-metin)
Mahmud Tâi b. Muhammed Şerh-i Gülistan 100-150. pages (text and analysis)
- Tez No: 943766
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Klasik Türk Edebiyatı dönemi 13. yüzyıl sonlarında başlamış olup 19. yüzyıl ikinci yarısına kadar sürmüştür. Bu dönemde Türk Edebiyatı, şerh geleneği sayesinde farklı medeniyetlere de ulaşmıştır. Bu dönemde şerhi en çok yapılan eserlerden biri de İran Edebiyatı klasiklerinden Sadî-i Şirâzî'nin Gülistân'ıdır. 19. yüzyılda yaşamış olan Mahmud Tâî b. Muhammed de Sadî-i Şirâzî'nin Gülistân'ına şerh yazmış olup, eserin tamamı 404 varaktır. Ancak eserin 100-150. varaklar arası bu çalışmanın konusudur. Çalışmamızda bu varaklar arası bölümün, tenkitli metin ve incelemesi ortaya konulmuştur. Bu çalışma, giriş ve üç ana bölümden oluşmuşur. Giriş kısmında kısaca şerh kavramından bahsedilmiş daha sonra Sadî-i Şirâzî'nin hayatı ve Gülistân'ı hakkında bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca Türk Edebiyatında yapılan Gülistân şerhleri sıralanmış, kısaca açıklanmıştır. Birinci bölümde, müellif Mahmud Tâî b. Muhammed'in hayatına dair edinilebilen bilgilere ve eserinin genel bir tanıtımına yer verilmiştir. Eserin konusu, şerh metodu, telif edilme sebebi bu bölümde yer almaktadır. İkinci bölümde, çalışmanın konusu olan eserin dil, üslup, edebî sanatlar, içerik, dinî, tarihî, kültürel vurgular gibi yönlerden ayrıntılı bir incelemesi yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise, eserin çeviri yazılı metni bulunur. Bu bölüm metnin oluşturulmasında takip edilen yöntemleri, metnin imla ve dilbilgisi özelliklerini barındırır. Çalışmanın sonucunda geniş yelpazeli şerh geleneğine ait bir eserin 100-150. varakları transkripsiyon literatürüne kazandırıldığına dikkat çekilmiş ve eser hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Classical Turkish Literature period began in the late 13th century and continued until the second half of the 19th century. During this period, Turkish literature reached different civilizations thanks to the tradition of commentary. One of the works that was commented on the most during this period was the Gulistan of Sadi-i Shirazi, one of the classics of Persian literature. Mahmud Tai b. Muhammad, who lived in the 19th century, also wrote a commentary on Sadi-i Shirazi's Gulistan, and the entire work consists of 404 pages. However, pages 100-150 of the work are the subject of our study. In our study, the critical text and analysis of this section between the pages are presented. This study consists of an introduction and three main sections. The concept of commentary is briefly mentioned in the introduction, and then information about Sadi-i Shirazi's life and Gulistan is given. In addition, Gulistan commentaries made in Turkish literature are listed and briefly explained. The first section includes information that can be obtained about the author Mahmud Tâî b. Muhammed's life and a general introduction to his work. The subject of the work, the commentary method, and the reason for its compilation are included in this section. The second section includes a detailed examination of the work, which is the subject of the study, in terms of language, style, literary arts, content, religious, historical and cultural emphases. The third section includes the written text of the work. This section includes the methods used in the creation of the text, and the spelling and grammatical features of the text. As a result of the study, the 100-150th pages of a work belonging to a wide range of commentary tradition have been added to the transcription literature and the remaining parts of the work have also been highlighted.