El-eseru-l- belâgî fî tefsîri âyâti'l- ahkâm
Ahkam ayetleri tefsiri'nde belagatın etkisi
  1. Tez No: 559861
  2. Yazar: SHAFIK KARAMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET FEDAİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Arap Dili belağatı, bütün sanat çeşitleri ile Kur'an'ın icazının temelini oluşturmuştur. Kur'an kerim bu sanatla kâfirlere meydan okumuş, alimler asırlar boyunca hatta günümüzde de Kur'an'ın Arap dili ve belagatı açısından inceliklerini açıklamakla meşgul olmuştur. Arap toplumu kendi dilinin belağatı ve sanatlarıyla övünmüştür. Evet Kuranın icazı bu dil ile gelişmiştir. Hatta bu sanatın etkisi birçok islami ilimler de görülmektedir. İslam hukuku ve usulü, Tefsir ilmi ve usulünü Arap dili edebiyatının inceliklerinden ve etkisinden bağımsız düşünmek mümkün değildir. Bu edebi sanat Arapça ile temel İslami ilimler arasındaki ilginin ve ilişkinin temeli olmuş, dikkatleri hep üzerine çekmiş, bu ilimlerin gelişmesinin ve güzelliğinin esası olmuştur. [Tezde yapılan çalışma, tefsir fıkıh ve usul ilimlerinin Arap edebiyatı inceliklerinin tefsir, fıkıh ve usül ilimlerine hem teorik hem de pratikteki etkilerini ortaya koyması ve Kur'an'daki bazı ayeti kelimeleri esas alarak örnek uygulama yapılması açısından önem arz etmektedir
Özet (Çeviri)
The Arabic rhetoric in its arts was the subject of the Quranic miracle, and it is the challenge, and the scientists have occupied centuries of time and are still a statement of the miracles that have been achieved, and where the Arabs boast and boasted and advocated, it came miraculous, and miraculously grown and evolved until Astot on the market, Islamic sciences and Arabic and had the impact of the great thing, and from those shadows that extended to the Islamic jurisprudence and origins, and interpretation and its origins, and were an integral part of each of these arts, as if the contract mode of the series of Islamic and Arabic sciences, The focus of attention, and the mystery of magnificence, femininity and beauty. The importance of this research stems from the importance of the sciences in which it examines the rhetoric, jurisprudence, its origins, interpretation and its origins. It also seeks to clarify the rhetorical effect in each of these arts in theory and by focusing on a particular group as a model of judgments