Tip 1 ve tip 2 diyabetik hastalarda pankreas enzim yetersizliği sıklığı
The prevalence of pancreatic enzyme insufficiency in type 1 and type 2 diabeticpatients
  1. Tez No: 559862
  2. Yazar: MELEK BALAMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Pankreas enzim yetersizliği (PEY), diyabetik hastalarda yaygın görülen bir klinik durumdur. Bu tez çalışmasının amacı İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı, Diyabet Polikliniğinde en az 5 yıldır Tip 1 veya Tip 2 DM tanıları ile takip edilen hastalarda pankreas enzim yetersizliği sıklığını belirlemek ve bu hastaların demografik, klinik ve laboratuvar tetkikleri ile diyabet komplikasyonları arasındaki ilişkileri değerlendirmektir. Hastalar ve yöntem: İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları ABD, Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı, Diyabet Polikliniği'nde en az beş yıldır Tip 1 veya Tip 2 diyabet tanılarıyla takip edilmekte olan 182 hastadan dışkı örneği alındı. Alınan dışkı örneklerinde enzim-bağlı-immün assay (ELISA) kitleri kullanılarak PEY varlığı açısından fekal elastaz 1 (FE1) ölçümü yapıldı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 55,7±12,9 yıldı. Çalışmaya alınan hastaların % 18,2'si (n:33) T1DM, % 81,8'i (n:149) T2DM idi. Hastaların %18,1'inde (n:33) PEY saptandı. T1DM ve T2DM hastalarında ise PEY sıklığı sırasıyla %21,2 (n:7) ve %17,4 (n:26) bulundu. PEY saptanan hastalar diyabet komplikasyonlarının görülme sıklığı açısından değerlendirildiğinde, sadece kardiyovasküler (KV) komplikasyon görülme sıklığında normal pankreas ekzokrin fonksiyonuna sahip diyabetlilere göre artış gözlendi (OR:2,57 (CI %95 1,15-5,76; p=0,021)). Sonuç: PEY, diyabetik hastalarda nadir rastlanan bir durum değildir. Hastalar diyabet tanısı aldıklarında ve takiplerinde bu açıdan değerlendirilmeli, gereğinde ileri tetkik yapılmalıdır. Diyabete bağlı KV komplikasyonları olan hastalar PEY açısından daha dikkatli değerlendirilmelidir. PEY ile DM arasındaki etiyofizyopatolojik özelliklerin daha iyi anlaşılması için geniş çaplı, randomize ve kontrollü, uzun vadeli prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective:Pancreatic exocrine insufficiency (PEI) is a common clinical entity in diabetic patients. In this study, we aimed to determine the prevalence of PEI in Type 1 or Type 2 diabetes mellitus patients whom are followed up in Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine the Department of Internal Medicine, Endocrinology and Metabolism Clinic for at least 5 years and to evaluate the relationship between demographic, clinical and laboratory tests and diabetic complications. Patients and methods: Stool samples were obtained from 182 type 1 and type 2 diabetic patients who are followed in Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine, the Department of Internal Medicine, Endocrinology and Metabolism Clinic. Fecal elastase-1 (FE1) concentration was measured by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) kits to detect PEI. Results: The mean age of the patients was 55,7 ± 12,9 years. Of the patients in the study, 18.2% (n: 33) were type 1 and 81.8% (n: 149) were type 2 diabetes mellitus. PEI was detected in 18.1% of the patients (n: 33). The frequency of PEI was 21.2% (n: 7) and 17.4% (n: 26) in type 1 and type 2 diabetes mellitus patients, respectively. Cardiovascular complication rate (CV) was founded to be increased in PEI group compared to patients with normal pancreatic exocrine function (OR:2,57 (CI %95 1,15-5,76; p=0,021)). Conclusions: PEI is not rare in diabetic patients. Patients should be evaluated for PEI when they are diagnosed for diabetes mellitus and during their follow-up period. Patients who have CV complications due to diabetes, should be evaluated for PEI comprehensively. Large- scale, randomized and controlled long-term prospective studies are required to understand the relationship between PEI and diabetes mellitus.