Küreselleşme sürecinde Türkiye'de yoksulluk ve gelir dağılımında dönüşüm
Transformation of poverty and income distribution in Turkey in globalization process
  1. Tez No: 559863
  2. Yazar: BETÜL SÜMEYRA ALTUNDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDOĞAN KOTİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ticaret, haberleşme ve ulaşım ağlarındaki yaygınlaşma, yenilikler ve teknolojik gelişmeler dünya ekonomisinde artan bir öneme ve etkiye sahiptir. Tüm bu yenilik ve gelişmelere rağmen, gelir dağılımına bağlı olarak ortaya çıkan yoksulluk ve adaletsizlik hala önemini korumaktadır. Bu önemli sorunun küresel çaptaki mevcudiyeti nedeniyle, çalışmanın ilk bölümünde, tarihsel süreci, dinamikleri ve boyutlarıyla küreselleşme sürecinin bir çerçevesi çizilecektir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, küresel finansın Türkiye ekonomisi üzerindeki dinamikleri ve Türkiye'nin küresel finans alanında yer edinme girişimleri -özellikle 1980 yılı temel alınarak- incelenecektir. Bu bölümde ayrıca, Türkiye'deki küresel finans temelli krizler de ele alınacaktır. Son olarak çalışmanın üçüncü bölümünde, küreselleşme sürecinin etkisiyle Türkiye'de yoksulluğun ve adaletsizliğin boyutlarındaki değişim, güncel ekonomik verilere dayanılarak ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
Together with innovations and expansions on commerce, communication and transportation networks, technological developments had an increasing importance and impact on world economy. In contrast with all these developments and innovations, the problem of poverty and injustice based upon income distribution still maintains its importance. Due to global presence of this important problem, first part of this study will set a framework of globalization by defining its history, dynamics and scales. Second part will discuss the dynamics of global finance on Turkey's economy and Turkey's attempts -specifically in the year of 1980- to position itself in global finance area This part will also review the Turkey's financial crises related to impact of global finance. Lastly, third part of the study will discuss the scale changes on poverty and income distribution in Turkey by the impact of globalization process, based on the recent economic data.