Türkiye' de uygulanan 1980 sonrası ekonomi politikalarının yoksulluk-şiddet ilişkisi üzerine etkisi
The effect of post 1980 economy policy carried out in Turkey on relationship between powerty-violence
  1. Tez No: 298293
  2. Yazar: FİLİZ GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Yoksulluk ve şiddet, toplumun büyük bir çoğunluğu ve toplumsal kurumlar tarafından istenmeyen bir durum olarak kabul edilip önlenmeye çalışılan, insanlık tarihi boyunca sürekli var olmuş ve artarak devam eden ekonomik, sosyal ve psikolojik boyutları olan çok yönlü bir problemdir. Türkiye'de yoksulluk ve şiddet incelendiğinde hanehalkı büyüklüğü, nüfus artışı, göçler ile doğru orantılı; eğitim, gelir düzeyiyle ters orantılı olarak değiştiği saptanmıştır. Özellikle 1980'lerden sonra küreselleşme sürecinin dinamiğini oluşturan neoliberal politikalar, yoksulluğun ve şiddetin uluslararası boyutta yaygınlaşmasına, derinleşmesine ve kronikleşmesine neden olmuştur. Bu süreçle birlikte, eşitsizlikler artmış, istihdam sorunu kalıcı bir hal almış, kamu harcamalarında kısıtlamaya gidilmiş, gelir dağılımında adaletsizlikler hem ülke içinde hem de ülkeler arası artış göstermiş ve yoksulluk ve şiddet giderek büyüyen bir sorun haline gelmiştir.Bu tez çalışmasında yoksulluk ve şiddet ilişkisi ortaya konarak; bu ilişki üzerinde, neoliberal politikaların hem ekonomik alanda hem de sosyal alanda toplumsal etkileri incelenmiştir. Bu çalışma oluşturulurken, alan yazın taraması yapılarak konuyla ilgili veriler toplanmıştır. Kitap, dergi, makale, internet vb. kaynaklar toplanarak çalışmanın kavramsal çerçevesi oluşturulmuş ve ilgili konular detaylarıyla incelenmiştir. Kavramsal çerçevede sunulan konuları somutlaştırabilmek için de resmi istatistikler kullanılmıştır. Yoksulluk ve şiddet arasındaki ilişki açıklanmaya çalışılarak bu ilişki üzerinde neoliberal politikaların sosyo-ekonomik etkileri ortaya konulmuş ve son olarak çeşitli çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Poverty and violence is a sophisticated problem which has economic, social and psychological dimensions. Poverty and violence has been accepted as an undesirable situation and tried to be prevented by majority of the society and the social institutions and it has always existed through the human history and has increasingly continued.When it is analyzed in Turkey, it is determined that poverty and violence are directly proportional with household extent, population growth and immigrations; but inversely proportional with education and level of income.Particularly, after 1980s, the neoliberal policy which forms the dynamics of globalization process has caused the proliferation, deepening and becoming chronic of poverty and violence in an international dimension. By this process, inequalities has increased, employment has become permanent, public expenditures has been restricted, unfair distribution of income has increased both in the country and outside the country, and poverty and violence has become an increasingly continued problem.In this research, presenting the relationship between poverty and violence, the effects of neoliberal policy on both economic and social areas has been analyzed.While forming this research, having review of literature, the data about this subject has been collected. Collecting the books, journals and information from internet the conceptual framework of the research has been formed and the related subjects have been analyzed in details. Formal statistics has been used in order to objectify the subjects presented in conceptual framework. Trying to explain the relationship between poverty and violence, the socio-economic effects of neoliberal policy on this relationship has been presented and finally various solution offers has been presented.