Beyaz eşya sektöründe risk değerlendirmesi
Risk assessment in the white goods sector
  1. Tez No: 559920
  2. Yazar: BÜKRE KOÇ BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin amacı çalışanları iş kazaları ve meslek hastalıklarından koruyarak bireysel ve toplumsal huzur ve mutluluğu sağlanmaktır. Çalışma ortamları 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında bulunan tüm yönetmelikler göz önünde bulundurularak değerlendirilmelidir. Bu çalışmada, beyaz eşya sektöründe bulunan firmalardan kalıp yapımı, metal şekillendirme ve kondanser üretiminin Fine-Kinney Metodu kullanılarak risk değerlendirmesi yapılmıştır. Fine-Kinney metodu kullanılarak beyaz eşyanın çeşitli malzemelerinin üretimi yapan bir işletmede yapılan risk değerlendirmesi çalışması sonucunda 117 adet risk göz önüne alınmış olup bu risklerin; üretim bölümlerine alansal ve makinesel olarak incelemesi yapılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of occupational health and safety measures is to protect employees from occupational accidents and occupational diseases and to provide individual and social peace and happiness. Working environments should be evaluated by considering all regulations in the scope of Occupational Health and Safety Law No. 6331. In this study, the production of mold, metal forming and condenser production from the firms in the white goods sector were evaluated using the Fine Kinney Method. Using the Fine-Kinney method, 117 risks are considered as a result of a risk assessment study conducted in a company that produces various materials of white goods. In this study, some suggestions were made to the production departments in terms of spatial and machine analysis