Ruthenium(0) nanoparticles supported on bare or silica coated ferrite as highly active, magnetically isolable and reusable catalyst for hydrogen generation from the hydrolysis of ammonia borane
Amonyak boran hidrolizinden hidrojen üretimi için etkinliği yüksek, manyetik olarak ayrılabilir ve yeniden kullanılabilir katalizör olarak çıplak veya silika kaplı demir oksit yüzeyine tutunmuş rutenyum(0) nanokümeler
- Tez No: 559941
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM ÖZKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Çıplak veya silika kaplı manyetit yüzeyine tutunmuş rutenyum(0) nanokümeleri, rutenyum(Ш) iyonlarının, destek yüzeyine emdirilmesi ve ardından sulu sodyum borohidrür çözeltisi ile indirgenmesiyle hazırlandı. Oluşan malzemeler, tepkime çözeltisinden manyetik olarak ayrıldı ve ICP-OES, BET, XRD, SEM-EDS, TEM, XPS dahil olmak üzere ileri analitik tekniklerin bir kombinasyonu ile karakterize edildi. Bu manyetik olarak izole edilebilir nanoparçacıklar, oda sıcaklığında amonyak boran hidrolizinden hidrojen oluşumunda katalizör olarak kullanıldı. Çıplak ve silika kaplı manyetit yüzeyine tutulu rutenyum(0) nanoparçacıkları, sırasıyla 25.0 ± 0.1 °C'de amonyak boranının hidrolitik dehidrojenasyonunda 29 ve 127 dak-1 çevrim frekansı değerleri sağlayan oldukça aktif katalizörlerdir. Bu nedenle, manyetit yüzeyinin silika ile kaplanması, amonyum boran hidrolizinden hidrojen oluşumunda rutenyum(0) nanoparçacıklarının katalitik aktivitesinde önemli bir artışa neden olur. Silika kaplı manyetit üzerine tutturulan rutenyum(0) nanoparçacıkları ayrıca, hidroliz reaksiyonundan hidrojen oluşumunda beşinci kez yeniden kullanımdan sonra bile ilk katalitik aktivitelerini korudukları için yüksek oranda yeniden kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ruthenium(0) nanoparticles supported on bare or silica-coated magnetite are prepared by impregnation of ruthenium(Ш) ions on the surface of support followed by their reduction with aqueous solution of sodium borohydride. The materials are magnetically isolated from the reaction solution and characterized by a combination of advanced analytical techniques including ICP-OES, BET, XRD, SEM-EDS, TEM, XPS. These magnetically isolable nanoparticles are used as catalyst in hydrogen generation from the hydrolysis of ammonia borane at room temperature. Ruthenium(0) nanoparticles, supported on bare magnetite and silica-coated magnetite, are highly active catalyst providing turnover frequency values of 29 and 127 min-1 , respectively, in hydrogen generation from the hydrolysis of ammonia borane at 25 °C. Thus, coating of the surface of magnetite with silica results in a significant enhancement in catalytic activity of ruthenium(0) nanoparticles in hydrogen generation from the hydrolysis of ammonia borane. Ruthenium(0) nanoparticles, supported on the silica coated magnetite, are also highly reusable as they preserve their initial catalytic activity even after the fifth reuse in hydrogen generation from the hydrolysis reaction