Bazı aminoasitlerin demir ve rutenyum pentasiyano komplekslerinin pKa ve oluşma hız sabitlerinin belirlenmesi
Determination of formation rate constants and acid dissociation constants of pentacyano complexes of İron and ruthenium with some aminoacids
  1. Tez No: 17580
  2. Yazar: ŞEBNEM KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. N. KEMAL TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
BAZI AMINOASITLERIN DEMİR VE RUTENYUM PENTASÎYANO KOMPLEKSLERİNİN pK VE OLUŞUM HIZ SABİTLERİNİN BELİRLENMESİ 3 ( Yüksek Lisans Tezi ) Şebnem KÜÇÜK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN-BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1991 ÖZ Bu çalışmada, aminoasitler alanın, glisin ve sisteminin 3- 3- Fe(CN)t-H“0”ve Ru(CN)cH70 iyonları ile oluşturdukları komplekslerin pKl ları ve oluşum hız sabitleri oda sıcaklığında tayin edil- a di. Her iki çalışmada da spektroskopik yöntem izlendi. Merkez iyonu olarak rutenyum seçildiğinde oluşum hız sabiti ve kompleksin asitliği azalmaktadır. Ligandda, donör atoma komşu karbona metil grubu bağlandığında hem oluşma hızı hem de kompleksin asitliği artmakta dır. Azot yerine donör atom olarak kükürtün bulunması halinde ise oluşum hız sabiti artmakta fakat asitlik azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF FORMATION RATE CONSTANTS AND ACID DISSOCIATION CONSTANTS OF PENTACYANO COMPLEXES OF IRON AND RUTHENIUM WITH SOME AMINOACIDS ( M.Sc. Thesis ) Şebnem KÜÇÜK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1991 ABSTRACT In this work, the pentacyanoiron(II) and pentacyanoruthenium(II) complexes of glycine, alanine and cysteine have been synthesized. The specific rate constants of the formation reactions of the comp lexes and their pK values have been determined. It is observed that r a the formation rate constants and the acidity of complexes decrease to some extend when the central ion changes from iron to ruthenium. The presence of a methyl group on the carbon adjacent to the donor atom causes an increase in both the formation rate and the acidity. When the complex has sulphur as the donor atom instead of nitrogen, formation rate increases but acidity decreases. IX