Bazı fenotiyazin türevi ilaçların elektroanalitik incelenmesi
Electroanalytical investigation of some phenothiazine derivative drugs
  1. Tez No: 11017
  2. Yazar: SAADET DERMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ BİRYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
88 6. ÖZET Bazı Fenotiyazin Türevi İlaçların Elektroanalitik İncelenmesi : Bu çalışmada f enotiyazin türevi ilaçlardan olan klorpromazin hidroklorür ve promazin hidroklorür 'ün değişik ön işlem görmüş rutenyum tel elektrot kullanılarak voltametrik yöntemle elektro analitik davranışları incelenmiştir. Klorpromazin hidroklorür ve promazin hidroklorür'ün oksitli ve oksit siz Ru elektrot yardımıyla anodik oksidasy on ları incelenerek, oksidasyon koşulları araştırılmıştır. Çeşitli derişimlerde klorpromazin HC1 ve promazin HC1 içeren çözeltilerde voltamogramlar alınmış, hu iki ilacın hu elektrotla optimum oksidasyon koşulları saptanmıştır. Klorpromazin ve promazin hidroklorür çözeltilerinin, elektrolitik yolla ön işlem görmüş Ru elektrotla, tekraredilebilirliği yüksek olan voltamogramlar ı kaydedilmiştir. Bu voltamogramların nicel değerlendirilmesi sonucu 10 mV/s tarama hızı ile kaydedilen voltamogramlar yardımıyla sınır akımı-derişim ilgisi incelenmiş ve I = k.C“bağıntısının -4 -4 klorpromazin HC1 1.10 M - 8.10 M derişimi, promazin HC1 6 o 10 M - 1.10 M derişimi arasında geçerli olduğu dolayısıyla hu aralıkta oksidasyon olayının difüzyon kontrollü olarak gerçekleştiği saptanmıştır. Geliştirilen analiz yöntemi, Türkiye'de bulunan ve hu iki standart maddeyi içeren farmasötik preparatların tablet ve draje dozaj şekillerine uygulanmış ve elde edilen sonuçlar farmakopelerde ve literatürde kayıtlı yöntemler ile karşılaştırıldığında verilen sınırlar içinde ”bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
89 7. SUMMARY Electro analytical Investigation of Some Phenothiazine Derivative Drugs : In this study the electro analytical“behaviour of chlorpromazine and promazine hydrochloride, phenothiazine derivative drugs was investigated by voltammetric technique using ruthenium wire electrode subjected to different electrochemical pretreatment. The anodic oxidation of chlorpromazine HC1 and promazine HOI were investigated by oxidised and non-oxidised Ru electrodes to determine the oxidation conditions. The voltammograms in solutions having. various concentrations of promazine HC1 and chlorpromazine HC1 were recorded thus the optimum oxidation conditions of these two drugs on ruthenium electrode were obtained. Highly reproducible voltammograms could be recorded in chlorpromazine and promazine HC1 solutions after suitable electrochemical pretreatment of ruthenium electrode. The current-potential relations were investigated by the help of the voltammograms taken by a sweep rate of 10 mV/s and using the relation I = k.O It was found that chlorpromazine HC1 and promazine HC1 could be detected within 1.10~4 M - 8.10-4”M and 6.10~5 M - 1.10"3 M ranges respectively. The oxidation was found to be diffusion controlled within these ranges. The analytic method developed here was applied to tab let and pill forms of the pharmaceutical preparations of these two compounds and the results were found to be within the limits given in the literature.