Harbiye (Hatay) Şelaleler Bölgesindeki şev duraysızlıklarının mühendislik jeolojisi açısından değerlendirilmesi
Assessment of slope instability on waterfalls region in terms of engineering geology (Harbiye, Hatay)
  1. Tez No: 559948
  2. Yazar: MEHMET DUYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmada, Hatay İli, Defne İlçesi Harbiye Mahallesi Şelaleler bölgesinde bulunan şevlerin stabilitesi değerlendirilmiş ve uygun çözümlerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Tez çalışması kapsamında inceleme alanında sondajlar, presiyometre deneyleri ve inklinometre ölçümleri yapılmıştır. Laboratuvar çalışmalarıyla zemin ve kaya birimlerin fiziksel ve mekanik özellikleri belirlenmiştir. İnceleme alanında şev stabilite problemlerinin bulunduğu bölgedeki litolojik birimler Tepehan Formasyonuna aittir. Bu litolojik birimler siltli kil ve kiltaşıdır. Bu birimlerin üzerinde Dolgu malzemesi bulunmaktadır. Her birime ait kayma direnci parametreleri belirlenmiş ve Slide 3D yazılımı ile şev stabilite analizi yapılmıştır. Analizlerde üç farklı şekilde elde edilen kayma dayanım parametreleri ayrı ayrı göz önünde bulundurulmuş ve bu üç farklı durum için hesaplamalar yapılmıştır. Hem statik durum hem deprem durumu her senaryo için hesaplanmıştır. İlk senaryoda, direk kesme deneyinden elde edilen kiltaşına ait parametreler kullanılmıştır. Hem Statik durumda hem de deprem durumunda şevin duraysız olduğu belirlenmiştir. İkinci senaryoda, RocData yazılımı ile elde edilen kiltaşına ait parametreler kullanılmıştır. Statik durumda şevin duraylı olduğu belirlenmiş fakat deprem koşullarında şevin limit denge durumunda olduğu belirlenmiştir. Üçüncü senaryoda ise geri analiz ile elde edilen kiltaşına ait parametreler kullanılmıştır. Hem Statik durumda hem de deprem durumunda şevin duraysız olduğu belirlenmiştir. Tüm senaryolar değerlendirilmiş ve geri analiz ile elde edilen kiltaşına ait kayma parametrelerin bulunduğu üçüncü senaryonun gerçeğe en yakın koşulları yansıttığı görülmüştür. Şev iyileştirme çalışmalarında pasif kazık kullanılmıştır. İyileştirme sonucunda şev duraylı hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the stability of slopes located on Harbiye Waterfalls Region of Defne District (Hatay Province) was evaluated and suitable solutions are aimed to reveal. Within the scope of thesis work, drillings, pressuremeter tests and inclinometer measurements were performed in the study area. With laboratory studies, physical and mechanical properties of soil and rock units were determined. Lithological units, in the study area where slope stability problems exist, belong to Tepehan Formation. These lithological units are silty clay and claystone. There are filling material on these units. Shear strength parameters of each unit were determined and slope analysis was performed with Slide 3D software. The analyses were carried out as three different scenarios. Both the static state and the earthquake state were calculated for each scenario. In the first scenario, the claystone parameters obtained from the direct shear test were used. In both static and earthquake conditions, the slope was determined to be unstable. In the second scenario, the claystone parameters obtained from RocData software were used. In the static situation, the slope is determined to be stable but in the earthquake conditions, the slope is determined to be in the state of limit equilibrium. In the third scenario, the claystone parameters obtained from the back analysis were used. In both static and earthquake conditions, the slope was determined as unstable. All scenarios were evaluated and it was determined, in the third scenario, the claystone parameters that are obtained from the back analysis reflect the actual conditions. Passive piles were used in slope stability improvement. The slope was stabilized as a result of improvement.