Tokat ilinden elde edilen rizobakterilerin domates bakteriyel kanser ve solgunluk hastalığı üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the efficacy of rhizobacteria obtained from Tokat province on tomato bacterial cancer and wilt disease
  1. Tez No: 559982
  2. Yazar: İBRAHİM CİNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİYE BELGÜZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, Tokat ili domates üretim alanlarında domatesin toprak rizosfer bölgesinden elde edilen, fosforu çözme ve azotu indirgeme yetenekleri yüksek olan rizobakterilerin domates bakteriyel kanser ve solgunluk hastalık etmeni Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis [(Smith) Davis ve ark.] üzerine olan etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 12 adet rizobakteri izolatı kullanılmıştır. Yapılan in vitro çalışmada, rizobakteri izolatları Cmm üzerinde %13.16-88.44 arasında değişen oranlarda antagonistik etki göstermiştir. In vitro çalışmalar sonucu patojen bakteri üzerinde yüksek etkiye sahip olan rizobakteri izolatlarından seçim yapılmış, rizobakteri izolatları ile saksı çalışması ve tohum uygulamaları yürütülmüştür. Saksı çalışmalarında ilk denemede Pseudomonas koreensis (R-8) uygulaması hastalığı %52.78 oranında, ikinci denemede P. koreensis+P. thivervalensis (R-9+R-8) uygulaması %44.56 oranında engellemiştir. Patojenin uygulanmadığı sadece rizobakteri izolatlarının uygulandığı denemede ise rizobakteri izolatlarının bitki gelişimi üzerinde olumlu bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Cmm ile bulaşık tohumlarda rizobakteri izolatları ilk denemede hastalık etmenini %60.97-82.92 oranında, ikinci denemede ise %51.51-78.78 oranında baskılamıştır. Patojenin uygulanmadığı sadece rizobakteri izolatlarının uygulandığı tohumlardan gelişen fidelerde de rizobakteri izolatlarının sadece kök uzunluğunda artış sağladıkları görülmüştür. Yapılan bu çalışma sonucu saksı denemeleri ve tohum uygulamalarında Cmm üzerinde en yüksek etkiye sahip olan rizobakteri izolatları ile tarla denemelerinin yürütülmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine the effects of rhizobacteria with higher phosphorus dissolving and nitrogen reducing abilities, which obtained from soil rhizospher of tomato plant in tomato production area in Tokat province, on Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis [(Smith) Davis et al.] (Cmm) causal agent of tomato bacterial cancer and wilt disease. Twelve rhizobacteria isolates were used in this study. In vitro study, antagonistic effects of the rhizobacteria isolates on Cmm ranged from 13.16 to 88.44%. Based on the result of in vitro studies, rhizobacteria isolates with high effect on Cmm were selected and pot trails and seed applications were carried out with rhizobacteria isolates. In the first pot experiment, Pseudomonas koreensis (R-8) application resulted in 52.78% disease reduction, and P. koreensis+P. thivervalensis (R-9+R-8) combinations also caused 44.56% disease reduction. In the rhizobacteria isolates treatment alone without the pathogen, the rhizobacteria isolates did not have a positive effect on plant growth. In seeds contaminated with Cmm, rhizobacteria isolates suppressed the disease at the rate of 60.97-82.92% in the first trial and 51.51-78.78% in the second trial. It was observed that the rhizobacteria isolates increased only the root length of the seedlings grown from the rhizobacteria isolates coated seeds without the pathogen. As a result of study, rhizobacteria isolates with the highest effect on Cmm in pot experiments and seed applications must carry out on field experiments.