Tokat ili meyve sinekleri (Diptera: Tephritidae) faunası ve sistematiği
Fauna and systematic of fruit flies (Diptera: Tephritidae) in Tokat province
  1. Tez No: 706156
  2. Yazar: TUĞÇE İŞİNİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KÜTÜK, DOÇ. DR. MEHMET YARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma 2016 – 2018 yılları arasında Tokat ilinden toplanan ergin meyve sineği örneklerine dayanmaktadır. Çalışmada, ergin meyve sineği örneklerini toplamak için Tokat ili içerisinde yer alan 30 lokalitede arazi çalışmaları yapılmıştır. Arazi çalışmaları sonucunda bölgeden toplam 728 meyve sineği örneği toplanmıştır. Ergin örnekler böcek atrabı kullanılarak muhtemel konukçu bitkiler üzerinden süpürülmüştür. Atrapa alınan örnekler daha sonra etil asetatlı öldürme şişelerinde öldürülerek bekletme kavanozlarına alınmıştır. Laboratuvara getirilen meyve sineği örnekleri, iğnelenerek etiketlenmiş ve teşhise hazır hale getirilmiştir. Elde edilen örnekler Gaziantep Üniversitesi Biyoloji Bölümü Entomoloji Laboratuvarında muhafaza edilerek tür teşhisleri yapılmıştır. Teşhis işlemleri sonucunda Tephritidae familyasına ait üç altfamilyanın (Myopitinae, Tephritinae ve Terellinae) 11 cinsine ait toplam 28 meyve sineği türü tespit edilmiştir. Literatürlere göre, çalışmada belirlenen türlerin tamamı ülkemizde varlığı daha önce tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerin tanımları yapılmış, konukçu bitkilerine ait literatür bilgileri verilmiştir. Ayrıca türlerin zoocoğrafik yayılışları sunulmuştur. Bunun yanısıra her bir türe ait ergin ve genital fotoğrafları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is based on adult fruit fly specimens collected from Tokat province between 2016 and 2018. In the study, field studies were carried out in 30 localities in Tokat province to collect adult fruit fly specimens. As a result of field studies, a total of 728 fruit fly specimens were collected from the region. Adult specimens were swept from possible host plants using insect net. Sweeped specimens were killed in the killing jars and kept in the empty jars. Fruit fly specimens brought to the laboratory were pinned, labeled and prepared for identification. Obtained specimens were preserved in the Entomology Laboratory of the Department of Biology of Gaziantep University, and species were identified. As a result of the identification, a total of 28 fruit fly species belonging to 11 genera of three subfamilies of the Tephritidae family (Myopitinae, Tephritidae and Terellinae) were identified. According to the literature, all of the species identified in the study were previously detected in our country. Identified species were described and literature information of host plants was given. In addition, zoogeographic distribution of the species is presented. In addition, adult and genital photographs of each species are presented.