Tokat ilinde halk elindeki sığırcılık işletmelerinde BoHV-1 enfeksiyonunun seroprevalansı
Seroprevalence of BoHV-1 infection in public-owned cattle enterprises in Tokat provience
  1. Tez No: 858123
  2. Yazar: MURAT DOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
BoHV-1 enfeksiyonu ülkemizde ve dünyada yaygın olarak görülmektedir. Söz konusu virusun neden olduğu enfeksiyonlar sonucunda çeşitli klinik semptomlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde ve dünyada sığır yetiştiriciliği daha çok ticari amaçla yapılmaktadır. BoHV-1 enfeksiyonları sonucunda ciddi ekonomik kayıpları da beraberinde getirdiğinden ekonomik önemi olan enfeksiyon grubunda değerlendirilmektedir. Yapılan bu tez çalışmasında Tokat ilinde halk elinde yetiştirilen sığırlarda BoHV-1 enfeksiyonunun serolojik olarak varlığının ve yaygınlık oranının araştırılarak seroprevalansı hakkında bilgi elde edilmesi amaçlandı. Bu çalışmada 2022 yılında Tokat ilinden halk elindeki 5 farklı işletmeden yaş olarak 1 yaş ve üzerindeki sığırlardan Serolojik kontrol amacıyla 190 dişi sığır ve 20 erkek sığır olmak üzere toplam 210 hayvandan kan serumu alındı. ELISA ile antikor taraması yapıldı. BoHV-1'e özgü antikorları tespit etmek için yapılan ELISA sonucunda Tokat ilinden örneklenen dişi sığırlarda %59,47 (113/190), erkek sığırlarda %60 (12/20), toplam hayvan bazında ise %59,52 (125/210) oranında seropozitiflik tespit edildi. Yapılan bu çalışmada yüksek pozitiflikler elde edildi. Örneklenen hayvanların aşı durumları hakkında detaylı bilgi alınamadığı için elde edilen pozitifliklerin doğal enfeksiyon sonrasında mı yoksa aşı kaynaklı mı olduğu ayırt edilemedi. Söz konusu enfeksiyondan korunmada özellikle marker aşılar ile aşılama önemlidir. Eradikasyon çalışmaları için sürülerin marker aşı ile aşılanması önem arz ettiği unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
BoHV-1 infection is common in our country and around the world. Various clinical manifestations occur as a result of infections caused by the virus in question. In our country and around the world, cattle breeding is mostly done for commercial purposes. Since it brings about serious economic losses as a result of BoHV-1 infections, it is considered in the group of infections with economic importance. In this thesis study, it was aimed to obtain information about the seroprevalence by investigating the serological presence and prevalence rate of BoHV-1 infection in cattle raised by public in Tokat province. In this study, blood serum was taken from a total of 210 animals, 190 female cattle and 20 male cattle, for serological control, from cattle aged 6 months and above from 5 different public-owned enterprises in Tokat province in 2022. Antibody screening was performed with ELISA. As a result of ELISA performed to detect antibodies specific to BoHV-1, 59.47% (113/190) in female cattle sampled from Tokat province, 60% (12/20) in male cattle, and 59.52% (125/210) on a total animal basis. ) seropositivity was detected. High positivity values were obtained in this study. Since detailed information about the vaccination status of the sampled animals could not be obtained, it could not be distinguished whether the positivity results were after natural infection or vaccine-induced. Vaccination with marker vaccines is especially important in protecting against the infection in question. It should not be forgotten that it is important to vaccinate herds with marker vaccine for eradication studies.