Bazı tatlı patates yerel genotiplerinin tokat-kazova şartlarında yetiştirilerek bitki gelişim özellikleri ve verim değerlerinin belirlenmesi
Determination of plant growth characteristics and yield values of some sweet potato local genotype grownn in tokat-central district ecology
- Tez No: 570096
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN BEDRETTİN KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada tatlı patates bitkisinin Tokat-Kazova'da deneme dikimi şartlarında bitki gelişim özellikleri, verim değerleri ve depo köklerin bazı besin içerikleri incelenmiştir. Çalışma 2018 yılında Tokat İli Merkez İlçedeki, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma Uygulama Merkezine ait deneme alanında (Rakım:571 m) yapılmıştır. Hatay ilinden elde edilen 4 genotipe ait çelikler deneme alanına 3 tekerrür olarak dikilmiştir. 25 Mayıs 2018 tarihinde, 90x45 cm sıklıkta dikim işlemi yapılmıştır. Her genotip için bir tekerrürde 4 sırada 8 er bitki olmak üzere toplam 32 çelik dikilmiştir. Denemede toplam 384 çelik kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; En yüksek depo kök verimi 7604.93 kg/da Havuç, en düşük verim 1283.05 kg/da olarak kalem genotiplerinden elde edilmiştir. Bitki başına depo kök sayısı en çok 8.87 adet/bitki ile Hatay Kırmızısı, en az 5.04 adet/bitki ile kalem genotiplerinde hesaplanmıştır. Sap uzunlukları en uzun 179.2 cm ile Hatay Kırmızısı, en kısa 46.13 cm ile Kalem genotiplerinde gerçekleşmiştir. Deneme alanı şartlarında bitki gelişim ve verim değerleri yönünden Hatay Kırmızısı, Hatay Yerlisi, Havuç genotipleri yüksek, kalem genotipi ise düşük sonuçlar vermiştir. Tatlı patates genotiplerin depo kök numune analizleri sonucunda: Kuru madde oranları %28.11 ile 33.36 arasında belirlenmiştir. En düşük kuru maddede protein oranı %2.73 ile Havuç, en yüksek ise %4.57 ile Kalem genotiplerinde bulunmuştur. Genotiplerden alınan numunelerin antioksidan kapasiteleri ise %26.8 ile %32.35 arasında değişkenlik göstermiştir. Tokat-Kazova'da tatlı patates bitkisinin uygun genotiplerinin üretiminde, verim potansiyelinin mevcut olduğu ve bu yönde araştırmalar yapılması gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, plant growth characteristics, yield values and some nutrient contents of storage roots of sweet potato plant in Tokat-Kazova under experimental planting conditions were investigated. The study was conducted in 2018 in Tokat Gaziosmanpasa University Research and Application Center (Altitude: 571 m) in the Central District of Tokat Province. Cuttings belonging to 4 genotypes obtained from Hatay province were planted as 3 replications in the trial area. on 25 May 2018, 90x45 cm of planting process was done. For each genotype, a total of 32 cuttings were planted in 8 replicates in 4 rows. A total of 384 steels were used in the research. According to the findings; The highest storage root yield 7604.93 kg / da Havuc the lowest yield 1283.05 kg/da was obtained from the pen genotypes. The maximum number of storage roots per plant was 8.87 per plant / Hatay red, and at least 5.04 per plant / pen genotypes. The stalk lengths were realized with Hatay Kırmızısı with 179.2 cm longest, and Kalem genotypes with 46.13 cm longest. In terms of plant growth and yield values, Hatay Kırmızısı, Hatay Yerlisi, Havuc genotypes were high and Kalem genotype was low. As a result of storage root sample analysis of sweet potato genotypes: Dry matter ratios were determined between 28.11 % and 33.36 %. The lowest dry matter protein content was 2.73% in Havuc and the highest 4.57% in Kalem genotypes. Antioxidant capacities of the samples taken from genotypes varied between 26.8% and 32.35%. In Tokat-Kazova, it was concluded that there is a potential for yield in the production of suitable genotypes of sweet potato plant and that researches should be conducted in this direction.