Fibonacci ince graflar
Fibonacci graceful graphs
- Tez No: 559992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tezde öncelikle kaynak özetleri verilerek grafların genel yapısı ve özellikleri hakkında kısa temel bilgilere yer verilmiştir. Daha sonra Fibonacci ve Lucas dizilerinin tanımları yapılarak rekürans bağıntıları tanımlanmıştır.Üçüncü bölümde Fibonacci ince graf sınıflarına ve özelliklerine yer verilmiş, grafları Fibonacci sayılarıyla etiketlemenin getirdiği kural ve özellikler anlatılmıştır.Son bölümde ise Fibonacci ince graf sınıflarının sağladığı özelliklerin Lucas ince graf sınıfları içinde sağlayıp sağlamadığı, benzer ve farklı yönlerinin olup olmadığına değinilmiştir. Aynı zamanda grafların Lucas sayılarıyla etiketlenme kurallarıyla da ilgilenilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, first of all, a brief information about the general structure and properties of graphs were given by the reference summary. Then, Fibonacci and Lucas sequences were defined and their recurrence relations were described.In the third chapter, Fibonacci graceful graph classes and their properties were given, the rules and properties of labeling the graphs with Fibonacci numbers were explained.In the last chapter, it was mentioned that whether the properties of the Fibonacci graceful graph classes are provided in the Lucas graceful graph classes and whether similar and different aspects. The rules for labeling the graphs with Lucas numbers were also considered.