Kapadokya Bölgesi Nar Vadisi'nde geleneksel kabak ekim alanları ve çevresinde İnsecta (Arthropoda) taksonları üzerine ekolojik - faunistik araştırma ve gözlemler
Ecological - faunistic researches and observations on Insecta (Arthropoda) taxons in pumpkin planting areas and around in Nar Valley, Cappadocia region
  1. Tez No: 559999
  2. Yazar: ÜLKÜ MERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL KEKİLLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada Kapadokya Bölgesi Nar Vadisi geleneksel kabak ekim alanları ve çevresindeki Insecta (Arthropoda) taksonları faunistik olarak araştırılmış ekolojik gözlem ve incelemeler yapılmıştır. Araştırma sahasında; 2018 yılının Mayıs ayında başlattığımız arazi çalışmaları; Ekim ayına kadar periyodik olarak sürdürülmüştür. Çalışma sürecinde örnekler; su tuzakları, çukur tuzaklar, et tuzağı, atrap ve gözle kontrol yöntemleri kullanılarak toplanmıştır. Toplanan örneklerin; teşhis işlemleri sonucunda değerlendirmeleri yapıldığında; Eklembacaklılar (Arthropoda) şubesi kapsamında; Insecta sınıfına ait 11 takım ve 52 familya tespit edilirken; Arachnida sınıfına ait 2 takım ve 12 familya tespit edilmiştir. Bu taksonlar arasında, on farklı familyaya ait örnekleri içeren Coleoptera takımı araştırma alanındaki en büyük çeşitliliğe sahip takson olmaktadır. Tez çalışmasında ayrıca; sıcaklık, nem, ve yağış ekolojik faktörlerinin, popülasyonların çeşitlilik ve yoğunluğunu ektileyen en temel öğeler olduğu belirlenmiştir. Burada her üç öğenin birbirini dengelediği özellikle Haziran - Ağustos ayları; fauna çeşitliliği ve yoğunluğu bakımından daha önemli olmaktadır. Bunlara ek olarak; tespit edilen Heteroptera, Coleoptera ve Acarina başta olmak üzere bazı taksonlar arasında, mevcut bitki zararlısı olarak kabul edilen türler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Insecta (Arthropoda) in Cappadocia Region Nar Valley traditional pumpkin cultivation areas and around were investigated faunistically and ecological observations and investigations were made. In the research area; In May 2018, we started the field works; It was continued periodically until October. Examples in the study process were collected by using water traps, pit traps, meat traps, atrap and visual control methods. Collected samples; when evaluations are made as a result of diagnostic procedures; Within the scope of Arthropoda phylum; 11 teams and 52 families belonging to Insecta class and 2 team and 12 families belonging to the Arachnida class were identified. Between these taxons, the Coleoptera team, which includes samples belonging to ten different families, is the largest variety in the field of research. In the thesis study; The ecological factors of temperature, humidity, and precipitation were found to be the most important factors that contributed to the diversity and density of populations. The balancing of the three elements, especially June-August, is more important in terms of fauna diversity and density. In addition to these, some taxons, including Heteroptera, Coleoptera and Acarina were found to be present plant pests.