2018 felsefe öğretim programının öğretmen görüşleri açısından değerlendirilmesi-Adana örneği 2018
Evaluation of 2018 new philosophy teaching curriculum in terms of teachers' views-Adana sample 2018
- Tez No: 560028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ALTUNYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma Adana ilindeki resmî ve özel liselerde görev yapan felsefe öğretmenlerinin 2018 felsefe öğretim programı hakkındaki düşüncelerini öğrenmek amacıyla yapılmıştır. Felsefe öğretmenleriyle yüz yüze görüşülmüş, anketleri doldurmaları için kendilerine süre tanınmış, dokuz bölüm halindeki sorulara yanıt vermeleri istenmiştir. Daha sonra yanıtlar SPSS 20 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma verileri frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, analizi yapılmıştır. 2009 ve 2018 felsefe öğretim programları kazanımları değerlendirildiğinde, felsefe öğretmenleri, Felsefeye Giriş, Varlık, Bilim, Sanat, Din ve Ahlak Felsefesi ünitelerinde 2018 felsefe programı kazanımlarını olumlu bulurken, Bilim ve Siyaset Felsefeleri ünitelerinde 2009 programının kazanımları daha olumlu bulmuştur. 2009 ve 2018 felsefe programının felsefeye giriş ünite kazanımlarının ortalamalarının fakülte değişkenine göre 2009 ve 2018 kazanımları arasında anlamlı farklılık görülmüştür. Bu farklılık eğitim fakültesinden mezun öğretmenlerde daha fazladır. Araştırma sonucunda, 2018 felsefe programının kazanım, içerik, ölçme-değerlendirme, öğrenme-öğretme gibi süreçlere yönelik görüşleri yarı yarıya katılıyorum düzeyindedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to learn the ideas of philosophy teachers who work in public and private high schools in Adana province about philosophy education program in 2018. Philosophy teachers are interviewed face-to-face, given time to fill the questionnaires and asked to answer the questions, which included nine parts. Later on, the responses are analyzed using the SPSS 20 program. Frequency, arithmetic mean, standard deviation analysis of research data were done. Considering the learning outcomes of the 2009 and 2018 philosophy teaching programs, while philosophy teachers reported positive opinions on the learning outcomes of the units of introduction to philosophy, and philophy of existence, science, art, religion and ethics in 2018 philosophy program, they reported more positive opinions in the units of Science and Politics in 2009. Comparing 2009 philosophy program to 2018 philosophy program, a significant difference was observed on the average of learning outcomes of the Introduction to Philosophy unit according to the faculty variable. This difference is greater in teachers who graduate from the Faculty of Education. As a result of the research, the teachers' views of the 2018 philosophy program regarding the learning outcomes, content, assesment and evaluation and learning-teaching processes are half agreed.