Denizyoluyla tehlikeli madde taşımadan doğan hukuki sorumluluk
Liabilities arising from the contracts for carriage ofhazardous and noxious goods by sea
  1. Tez No: 560029
  2. Yazar: SERHAT KÜÇÜKÇAPRAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM CİĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Ulaşım, Law, Transportation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tehlikeli maddeler, 19.yy.'da yaşanan sanayi devrimiyle beraber artan sıklıkla taşınmaya başlanmıştır. Tehlikeli maddelerin taşınması, diğer maddelerin taşınmasına oranla daha fazla dikkat ve özen gerektirmektedir. Tehlikeli maddeler, hammadde olarak alınıp işlenerek yeniden tüketime sunulmasından dolayı, bu maddelerin taşınması uluslararası nitelik taşımaktadır. Her ülkenin tehlikeli maddelerin taşınmasına ilişkin düzenlemelerinin farklı olmasından dolayı tüm dünyada yeknesak düzenlemelere ihtiyaç duyulmuştur. Bu kapsamda BM tarafından çalışmalar başlatılmış ve bu çalışmalar sonucunda BM tarafından tehlikeli mal taşıma tavsiyeleri yayınlanmaya başlanmıştır. Bu tavsiyeler birçok uluslararası sözleşmeye kaynaklık etmiş ve tehlikeli maddelerin taşınmasına ilişkin düzenlemelerin tüm taşıma modları için yeknesaklaştırılmasına katkıda bulunmuştur. Tehlikeli madde olarak kabul edilen petrol ürünlerinin denizyoluyla taşınması oldukça fazladır. Bu sebeple tezin kapsamı, denizyoluyla tehlikeli madde taşıma olarak belirlenmiştir. Denizyoluyla tehlikeli maddelerin taşınması için navlun sözleşmesi düzenlenmektedir. Navlun sözleşmesinde taraflara düşen borçlar vardır. Navlun sözleşmesinin konusunu tehlikeli maddelerin oluşturması durumunda da tarafların borçları söz konusudur. Bu çalışmada denizyoluyla yapılan taşımaların konusunu tehlikeli maddelerin oluşturması durumunda taraflara düşen borçlar, ulusal ve uluslararası düzenlemeler kapsamında toparlanarak açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Carriage of hazardous goods have begun to increase with the industrial revolution experienced in the 19th century. Carriage of hazadous goods requires a higher degree of attention and care than carriage of other goods. Due to the fact that hazardous goods are received and processed as raw goods and presented for reuse, the transport of these substances considered as possessing of an international character. Uniform regulations are needed all over the world becouse the legal framework concerning the carriage of hazardous goods had been different in each country. In this context, the UN has started to conduct studies and these efforts have been crystalized in the form of certain recommendations about carriage of hazardous goods. These recommendations have been used as reference in many international contracts and have contributed to the uniformization of the regulations for the carriage of hazardous goods for all modes of carriage. Carriage of hazardous goods like petroleum products by marine transportation is quite common. Therefore the thesis focuses on carriage of goods by sea. There are obligations for the parties in the contract of carriage. This study considers the obligations of parties under national and international law regarding the carriage of hazardous goods by sea.