Camilerde toplam kalite yönetimi felsefesine yönelik tutumlar (Burdur araştırması)
Attitudes towards total quality management in mosques (Burdur research)
- Tez No: 560064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADETTİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Kamu Yönetimi, Religion, Philosophy, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
İnsanı merkeze alan, toplumların birlik ve beraberliğinin simgesi olan camiler, insancıl değerleri esas alan“Toplam Kalite Yönetimi”anlayışıyla özdeş hale getirildiğinde insan gerçek mutluluğa kavuşabilir. Hayatta aslolan insanın mutluluğu yakalamasıdır. Tarih boyunca manevi mutluluğun merkezi olmuş camiler tüm insanlığa mutluluğun ulaşmasına vesile olmuştur. Tarihimizde“ahilik”olarak karşımıza çıkan insan merkezli kaliteyi standart hale getirerek insanın dolayısıyla toplumun mutluluğunu amaç edinen anlayış,“Toplam Kalite Yönetimi”kavramıyla ilk olarak üretim işletmelerinde karşımıza çıkmış ve zamanla organizasyonların neredeyse tamamına yakınını kapsayıcı olarak yaygınlaşmıştır. Birçok organizasyonun büyümesine tüm dünyada sektörel bazda söz sahibi olmasına“Toplam Kalite Yönetimi”anlayışı temel teşkil etmiştir. Temelde cami kültürüyle özdeşleşen toplam kalite yönetimi felsefesinin camilerde uygulanması önemlidir. Bu araştırmanın amacı, yaygın eğitimin ana unsuru olmasına rağmen sadece ibadet boyutu ön planda tutulan camilerin, birçok alanda uygulanarak olumlu etkiler bırakan“Toplam Kalite Yönetimi”anlayışının uygulanması ile tarihimizde olduğu gibi camilerin sosyal, kültürel ve toplumun problemlerine çözüm üreten merkez haline getirilmesini sağlamaktır. Bu bağlamda camilerde toplam kalite yönetimi anlayışının mevcut sistemde uygulanıp uygulanamayacağını ortaya koymaktır. Ana hatlarıyla araştırmamız giriş bölümü hariç üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde araştırmanın problemi, amacı, önemi ile araştırmanın denencelerine, çalışmanın sınırlılıkları ve tanımlarına yer verilmiştir. Birinci bölümde,“Toplam Kalite Yönetimi”nin temel kavramları, tanımı, tarihsel süreci, ortaya çıkışı, ana ilkeleri ele alınırken toplam kalite yönetimine öncülük edenlere yer verilmiştir. Toplam kalite yönetimi anlayışının uygulanacağı cami kavramına yer verilmiş, cami sistem yaklaşımı açısından değerlendirilmiştir.“Camilerde Toplam Kalite”uygulanmasından bahsedilmiş, bu anlayıştan beklenen faydalar anlatılmıştır. Camilerde kalitenin ne anlam ifade ettiğine değinilmiştir.“Toplam Kalite Yönetimi”uygulamalarının temel aktörlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde, araştırmanın yöntemi, evren ve örneklemi, verilerin toplanması ve verilerin analizine yönelik sürece yer verilmektedir. Üçüncü bölümde, camilerde mevcut sistemde“Toplam Kalite Yönetimi”anlayışının uygulanıp uygulanamayacağı araştırılmıştır. Bulguların yorumları yapılmıştır. Araştırmamız sonuç ve öneriler bölümüyle sona ermiştir. Bu çalışmada, camilerde“Toplam Kalite Yönetimi”felsefesine yönelik müftü, din görevlisi camiye gelen cemaatin olumlu tutumlara sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
If Mosques which is center of humanity and the symbol of society and unity connect with“Total Quality Management”which based on humanitarian values can reach real happiness. It is important for humanity to reach the real happiness. Mosguse which were the center of Moral happınes ın the process of history helped the humanıty to reach their happıness In our hıstory, the moral agency of whıch purpose both human and socıety's happınes was seen for the fırst time manufacturing sector and day by day it spread out almost all organizations. The sense of“Total Quality Management”provided many organization's growing up. It made that organizations powerful all over the World. It is important to apply“The Total Quality Management”in mosques because it identfies with the culture of mosques. The purpose of this investigations is to make the mosques the center of providing solutions the for social, cultural and society's problem with the help of applying“Total Quality Management”. And in this context it's main purpose to prove if“Total Qualıty Management Philosophy”can be applied in mosques in our existing system or not. Our work is composed of 3 part except entrance part. In entrance part consists of our investigation purpose and importance, Sample, work limit and it's definition. In part 1 we talked about“Total Quality Management's basic concept, definition, process of history, how in addition to this ”sense of Total Quality Management“ which is going to be applied in Mosques and its concept approcach are mentioned. İt is evaluated system approach and Mosques. Total Quality Management Philosophy in Mosques and its expected benefits were talked. It was also mentioned about what the guality in Mosques means. Total Quality Managament applyings factors took part also. In second part investigation method, its cosmos and Sample,data collection, data analysis took part. In third part it was investigated in our existing system if Total Quality Management can be applied or not in Mosques. Evidences were commented. Our investigation ends with final and suggestion part. Finally we see that ”Total Quality Manegament Philosophy can be applied in Mosques which administered by Presidency of Religious Affairs in our existing system.