Basınçlı sulama sistemleri hibe destek uygulamalarının değerlendirilmesi: Yozgat ili örneği
Evaluation of pressurized irrigation systems grant supportapplications: A case study of Yozgat
- Tez No: 560084
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma, Yozgat ilinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından basınçlı sulama sistemlerine verilen hibe destek programından yararlanan üreticilerin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma verileri Yozgat İl ve İlçelerinde 50 üretici ile yüz yüze görüşülerek anket yapılarak toplanmıştır. Anket verilerine göre yeterli eğitim düzeyi, ekipman varlığı, arazi varlığı ve gelir düzeyine sahip olanların hibe destek programından yararlandığı gözlemlenmiştir. Ayrıca hibe desteğinden yaralanan ve modern teknolojilere açık olan kişilerin çoğunlukla genç yaşta olduğu görülmüştür. Aynı zaman da bu üreticilerin il/ilçe Tarım ve Orman müdürlükleri ile iletişimleri kuvvetli, sosyal anlamda gelişmiş oldukları TV, radyo, gazete, internet gibi iletişim araçlarından daha fazla yararlandığı belirlenmiştir. Basınçlı sulama sistemini kullanan üreticilerin danışman hizmet alımı konusunda eksik olduğu ve karşılaşılan problemleri kendi tecrübeleriyle çözdüğü anlaşılmıştır. Üreticilerin basınçlı sulama sistemini genelde tek bir parsele uyguladığı görülmüştür. Ayrıca basınçlı sulama sistemini kullananların problemlerinin %44'ü tıkanma, %28'i yakıt tüketimi, %16'sı aşınma ve yıpranma, %12'si bozuk veya kusurlu mal alımı olduğu tespit edilmiştir. Sistemin kullanımına yönelik eğitimler düzenlenmeli ve teknik bilgilerin çiftçilere uzman kişiler tarafından verilmesi gerekmektedir. Basınçlı sulama sisteminin kullanımı engelleyen önemli problemlerden olan arazi parçalığı ve yakıt masraflarına gelişmiş çözümler sunmalıdır. Karar vericilerin yenilikçi sulama teknolojilerinin kullanımını daha geniş tabana yaymak için eksikleri görüp çözüm odaklı yeni politikalar geliştirmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluation of the benefiting producers by the grant support program given by the Ministry of Food and Agriculture in Yozgat province. Research data were collected by face-to-face interviews with 50 producers in Yozgat province and counties. According to the survey data, it was observed that those with educational level, equipment, land and income have benefited from the grant support program. In addition, it has been observed that people who benefit from grant support and open to modern technologies are mostly young. At the same time, it has been determined that these producers have strong communication with the Provincial/District Agricultural directorates and they are socially developed and benefit more from communication tools such as TV, radio, newspaper and internet. It is understood that the producers who use the pressurized irrigation system are lacking in consultancy services and solved their own experiences with the problems encountered. It is seen that the producers generally apply the pressurized irrigation system to a single parcel. In addition, 44% of the problems of users using pressurized irrigation system were found to be clogged, 28% fuel consumption, 16% wear and tear, 12% damaged or defective goods. Trainings for the use of the system should be organized and technical information should be given to farmers by experts. It should provide advanced solutions to land fragmentation and fuel costs, which are important problems that prevent the use of pressurized irrigation systems. In order to broaden the use of innovative irrigation technologies, decision-makers need to see the shortcomings and develop new solution-oriented policies.