Engelli bireylerin sosyal medya kullanmaları üzerine biraraştırma (SDÜ örneği)
A research on the use of social media of persons withdisabilities (The case of SDÜ)
  1. Tez No: 560097
  2. Yazar: AYŞE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Social Services, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Engellilik ve engelli birey olma insanlık tarihinin en eski olgularından biri olarak kabul edilmektedir. Engellilik olgusunun, tarih boyunca toplumların geçirdiği değişim ve gelişim evreleriyle birlikte farklı düşünce sistemleri içinde ele alındığı, değerlendirildiği görülmüştür. Engellilik üzerine yapılan çalışmaların, engelli bireylerin yaşantısına olumlu yönde katkı sağladığı düşüncesinden hareketle, engellilik olgusunun, birçok açıdan ele alınması gereken multidisipliner bir yaklaşım olarak görülmesi gerekmektedir. Bu çalışmada engelli bireylerin, sosyal medya kullanmalarıyla ilgili görüş ve düşünceleri ele alınmaktadır. Engelli bireylerin sosyal medya kavramına yüklediği anlamlar, sosyal medyada engellilik ve engelli birey olma hakkındaki düşünceleri, sosyal medyayı kullanma amaçları, sosyal medyada geçirilen süre, engelli bireylerin sosyal medyayla ilgili olumlu ve olumsuz düşünceleri ve genel anlamda engelli bireylerin sosyal medyadan beklentilerinin neler olduğu tespit edilmektedir. Araştırmanın kapsamı, Süleyman Demirel Üniversitesi'nde kadrolu çalışan ve araştırmaya gönüllü katılan engelli personellerden oluşmaktadır. Bu çalışma için nitel araştırma desenlerinden biri olan fenomenoloji araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmada nitel araştırma tekniklerinden biri olan derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Katılımcılarla, önceden hazırlanmış yapılandırılmış soru formu esas alınarak görüşme yapılmıştır. Görüşmeler tamamlandıktan sonra elde edilen veriler, Maxqda 2018.1.1 nitel veri analiz programından faydalanılarak analiz edilerek değerlendirilmiştir. Araştırmanın temel ve alt problemleri göz önünde bulundurularak başlıklar oluşturulmuş ve sınıflandırma yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
human history. The concept of disability has been seen and evaluated in different thought systems together with the change and development stages of societies throughout history. In view of the fact that studies on disability have positively contributed to the lives of people with disabilities, the phenomenon of disability should be seen as a multidisciplinary approach that should be addressed in many respects. In this study, opinions and thoughts of disabled individuals about using social media are discussed. The meanings of disabled individuals on social media concept, thoughts on disability and disability in social media, purposes of using social media, time spent in social media, positive and negative thoughts of people with disabilities on social media, and in general terms, what are the expectations of disabled individuals from social media. The scope of the study consisted of handicapped personnel working at the Süleyman Demirel University. Phenomenology research design, which is one of the qualitative research designs, was used for this study. In-depth interview technique, one of the qualitative research techniques, was used in the study. Participants were interviewed on the basis of a pre-prepared structured questionnaire. After the interviews were completed, the data were analyzed by using the Maxqda 2018.1.1 qualitative data analysis program. Considering the basic and sub-problems of the study, titles were formed and classified. As a result of the evaluation of the data obtained from the research, recommendations have been developed to facilitate the lives of disabled individuals