Bedensel engelli sporcularda egzersiz alışkanlığının sosyal medya kullanımına etkisinin incelenmesi
Investigation of the impact of exercise habits on social media usage among physically disabled athletes
  1. Tez No: 921831
  2. Yazar: YUNUS KURHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK CANPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu araştırma, bedensel engelli sporcuların egzersiz alışkanlıklarının sosyal medya kullanımı üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Materyal ve metot: Araştırma, betimsel tarama modeli ile gerçekleştirilmiş ve Türkiye genelinde 107 bedensel engelli sporcu katılımcı olarak yer almıştır. Veriler, demografik bilgiler ve sosyal medya kullanım davranışlarını değerlendiren bir ölçek aracılığıyla toplanmıştır. Ölçek, içerik üretme, kullanım sıklığı ve sosyal medya bağımlılığı alt boyutlarını içermektedir. Verilerin analizi SPSS programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Cinsiyet, eğitim durumu ve engel türü gibi demografik değişkenlerin sosyal medya kullanım davranışları üzerinde belirgin bir etkisi olmadığı bulunmuştur. Ancak, haftalık egzersiz sıklığı ve günlük egzersiz süresi, sosyal medya içerik üretimi ve kullanım sıklığı üzerinde anlamlı etkiler göstermiştir. Daha sık egzersiz yapan sporcuların içerik üretme davranışlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Sosyal medya, engelli bireylerin toplumsal katılımını artırma ve egzersiz alışkanlıklarını destekleme potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte, sosyal medya bağımlılığının olumsuz etkilerinin önlenmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to examine the impact of exercise habits on social media usage among physically disabled athletes. Material and method: The research was conducted using a descriptive survey model with 107 physically disabled athletes across Turkey. Data were collected through a demographic information form and a validated scale assessing social media behaviors, including sub-dimensions of content creation, usage frequency, and social media addiction. Data analysis was performed using SPSS software. Results: Demographic variables such as gender, education level, and type of disability did not significantly influence social media usage behaviors. However, weekly exercise frequency and daily exercise duration significantly affected content creation and usage frequency. Athletes with more frequent exercise routines exhibited higher content creation activity. Conclusion: Social media has the potential to enhance social participation and support exercise habits among disabled individuals. However, further research is necessary to mitigate the negative effects of social media addiction.