Türkiye'de madde bağımlılığı ile mücadelede uygulanan sosyal politikaların analizi
The analysis of social policies implemented in the fight against substance abuse in Turkey
  1. Tez No: 560098
  2. Yazar: ÜLKÜ ADANIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Toplumsal refah ve huzurun sağlanması ve korunması amacıyla geliştirilen sosyal politikalar günümüzde tüm ülkelerin temel sağlık sorunlarından biri haine gelen madde bağımlılığı konusunda da geliştirilmeye ve uygulanmaya başlanmıştır. Madde bağımlılığı ile mücadele Türkiye'de sosyal politika uygulamalarının öncelikli konuları arasında sayılmaktadır. Bu bağlamda Türkiye'de madde bağımlılığı ile mücadele kapsamında uygulanan koruyucu, tedavi ve rehabilite edici sosyal politika uygulamaları hakkında bilgi vermek bu çalışmanın ana amacıdır. Çalışmanın amacına ulaşabilmesi için ulusal ve uluslararası literatür taranmış, kurum ve kuruluşlara ait faaliyet raporları incelenmiş elde edilen veriler ışığında tablolar oluşturulmuş, değerlendirmeler yapılmıştır. Madde bağımlılarının tedaviye sevki, bağımlılık yapıcı maddelerin yasadışı ticaretinin önlenmesi adına yasal çerçevede yapılan düzenlemeler ve uluslararası işbirliği çalışmaları ortaya konulmuştur. Çalışma sonucunda, Türkiye Cumhuriyetinin tüm kurum ve kuruluşları ile birlikte madde bağımlılığı ile mücadele konusunda ulusal ve uluslararası işbirliğine dayalı şekilde kararlı olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Social Policies, developed to maintain and protect the social welfare and peace, have started to be implemented in the fight against substance abuse which has become one of the most fundamental health issues of all the countries across the globe nowadays. The fight against substance abuse is considered as one of the priority areas of social policies in Turkey. The main goal of this study is to inform the reader about the protective, medical and rehabilitative social policy practices implemented in the fight against substance abuse. To achieve the desired objective; national and international literature has been reviewed, activity reports of institutions and organizations have been examined, and in light of this research relevant data have been evaluated. The legal regulations and international collaborative work to prevent illegal trafficking of addictive substances, and the substance users' referral to treatment have been dealt with. As a result of the study, it can be seen that the Republic of Turkey, with all its institutions and organizations and in cooperation with national and international allies, is determined in its fight against substance abuse.